Riziko rakoviny pro lidi z okolí Fukušimy není podle WHO zásadní

Jen nepatrně vyšší riziko onemocnění rakovinou hrozí lidem, kteří byli nejvíce vystaveni vlivu radiace, jež unikla z japonské jaderné elektrárny Fukušima poškozené zemětřesením a přívalovou vlnou cunami v roce 2011. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž nelze v důsledku havárie předpokládat výrazný nárůst případů rakoviny.

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
28.2.2013 16:01   |  

„Mimo území Japonska se podle posudku WHO nedá očekávat žádný zjistitelný nárůst zdravotních rizik v důsledku fukušimské havárie. Co se týče Japonska, může být nebezpečí onemocnění některými druhy rakoviny v nejvíce zasažených oblastech u jistých věkových skupin a pohlaví trochu vyšší, než je průměr,“ píše organizace ve svém 200stránkovém dokumentu.

Právě z těchto důvodů je důležité, aby osoby z nejvíce kontaminovaných oblastí byly dlouhodobě sledovány a aby byly podrobovány pravidelným zdravotním prohlídkám. Celkově je podle WHO o jedno procento větší nebezpečí, že u lidí, jež radiace z Fukušimy zasáhla nejvíce, bude v budoucnu rakovina diagnostikována.

Horší je začít kouřit

„Riziko je docela malé a pravděpodobně ho zastíní jiné faktory jako třeba životní styl obyvatelstva. Je horší začít kouřit než být bezprostředním svědkem fukušimské havárie,“ konstatoval jeden ze spoluautorů zprávy Richard Wakeford z Viktoriiny manchesterské univerzity.

WHO nicméně upozorňuje na některé typy rakoviny, které jsou pro nejvíce ohroženou skupinu kritické. Podle expertů hrozí o šest procent vyšší riziko rakoviny prsu u žen vystavených radiaci v prvních letech života a o sedm procent vyšší nebezpečí leukemie u mužů, kteří byli radioaktivním zářením zasaženi jako malé děti.

Nejohroženější orgán je štítná žláza

Až sedmdesátiprocentní nárůst případů pak lze předpokládat u rakoviny štítné žlázy u žen vystavených radiaci v nejmladším věku. WHO uvádí, že zatímco obecně hrozí rakovina štítné žlázy 0,75 procenta žen, u kritické skupiny z Fukušimy se tento údaj zvyšuje na 1,25 procenta. Štítná žláza je při nukleárních katastrofách nejvíce postižený orgán, protože se v ní ukládá radioaktivní jód.

WHO v souvislosti s fukušimskou tragédií naopak nepředpokládá větší výskyt samovolných potratů, mrtvě narozených dětí a dalších fyzických a mentálních poruch, které mohou zasáhnout děti narozené po nehodě.

V březnu 2011 připravil živel v Japonsku o život téměř 19.000 lidí a způsobil největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob.


Čtěte také: Lék na rakovinu mizí v cizině. Je příliš levný


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web