Raketoplán Endeavour letí do Los Angeles, kde bude vystaven

Fotogalerie Do Los Angeles v Kalifornii by měl dnes dorazit raketoplán Endeavour, který zde bude od konce října vystaven v muzeu. Na svůj poslední let se na trupu speciálně upraveného Boeingu 747 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vydal ve středu.

raketoplán Endeavour Dalších 11 fotografií v galerii
21.9.2012 14:10   |  

Z Floridy raketoplán zamířil do texaského Houstonu, kde je řídící středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ve čtvrtek se vesmírné plavidlo vydalo na Edwardsovu základnu amerického letectva v Kalifornii. Odtud se dnes vznese naposledy, aby přeletělo nad San Franciskem a Sacramentem, než před 21:00 SELČ dosedne v Los Angeles.

Po přistání v Los Angeles technici sejmou raketoplán z letadla a přesunou do hangáru. V něm zůstane několik týdnů, než ho odborníci připraví k přesunu do Kalifornského vědeckého střediska. V polovině října se Endeavour vydá ulicemi Los Angeles do muzea, kde pro něj bude připraven nový pavilon.

Endeavour se měl na svou poslední cestu vypravit už v pondělí, kvůli špatnému počasí ale americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jeho cestu dvakrát odložil. S Kennedyho vesmírným střediskem na mysu Canaveral se kosmické plavidlo rozloučilo, když letadlo s ním zakroužilo v malé výšce nad celým komplexem.

V polovině října se Endeavour vydá ulicemi Los Angeles do muzea. Přesun potrvá dva dny a losangeleské úřady budou muset kvůli němu pokácet asi 400 stromů a dočasně odstranit stovky sloupů elektrického vedení a pouličního osvětlení a několik semaforů. Kalifornské vesmírné středisko však slibuje, že za pokácené stromy nechá vysázet 1000 nových. V muzeu bude pro Endeavour připraven nový pavilon, ve kterém si budou moct návštěvníci prohlédnout raketoplán od 30. října.


Čtěte také:

Raketoplán Endeavour naposledy vzletěl do vesmíru

Endeavour se vrátil z poslední mise

První raketoplán se před 35 lety proletěl jen na zádech jumba


Endeavour byl sestrojen jako náhrada za raketoplán Challenger, který explodoval při startu v roce 1986. Endeavour poprvé letěl do kosmu v roce 1992, celkem ho NASA vyslala na 25 vesmírných misí. Raketoplán strávil v kosmu 296 dní. Svou poslední misi absolvoval loni na přelomu května a června, kdy astronaut Andrew Feustel vzal na palubě do vesmíru i postavu českého Krtečka.

čtk

Komentáře

Čtěte také

Miliardová iluze. Lékárnám nejvíc vynáší doplňkové zboží

Miliardová iluze. Lékárnám nejvíc vynáší doplňkové zboží

Přes plakáty a rafinované samoobslužné stojany není vidět na protější zeď lékárny. Poutače na akční slevy vitaminů jsou všude, ke každému léku na recept lékárník nabídne volně… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web