Nález Tutanchamonova hrobu pomohl vědcům pochopit staroegyptské zásvětí

4.11.2011 10:21   |  

4. listopadu roku 1922 objevil anglický egyptolog Howard Carter v Údolí králů na západním břehu Nilu jednu neporušenou hrobku. Patřila mladému a neznámému faraónovi 18. dynastie - Tutanchamonovi. Díky tomu, že hrob tohoto krále unikl nájezdům zlodějů, máme dnes dobrou představu o tom, jak Egypťané vyprovázeli mrtvé faraóny do zásvětí.

Tutanchamon vládl přibližně v rozmezí 1333 – 1323 př. n. l., přičemž patrně trůn zdědil po svém otci. Jeho vláda však netrvala dlouho - zemřel již po devíti letech panování. Při detailnějším ohledání ostatků se v jeho lebce našla tříska, což naznačuje, že za jeho smrtí stál buď úraz, nebo dokonce vražda. Poslední výzkumy však ukazují i na možnost sněti ze zlomeniny spojenou se zimnicí podobnou malárii.

Po objevení hrobu se stala z neznámého faraóna obrovská senzace. Do Egypta proudily davy lidí, aby se na vlastní oči podívaly na královu mumii či na předměty z jeho hrobky. S ohromným zájmem veřejnosti a s novinovými články o mladém panovníkovi se tak váže jedna zvláštní legenda. Za nedlouho po odpečetění hrobu začala série nevysvětlitelných úmrtí lidí, kteří se na objevu podíleli a mumii Tutanchamona se tak začaly přisuzovat nadpřirozené síly.

Otevřený Tutanchamonův sarkofág

V první fázi vykopávek například záhadně zemřel lord Carnavon, který Cartera zaměstnával (v Londýně prý v tu samou chvíli uhynula i jeho fenka), neznámé horečnaté onemocnění sužovalo i jeho partnera J. H. Breasteda. (ten nakonec, ale přežil). Krátce po vstupu do hrobky zemřel i další zúčastněný - profesor La Fleur. O několik měsíců později skonali archeologové Ahmad Kamal a William Henry Goodyear či rentgenolog Archibald Reed, který zkoumal Tutanchamonovu mumii. Počet záhadných úmrtí nakonec vystoupal na 12 osob a veřejnost propadla hysterii faraónovy kletby. Po sérii šetření se však ukázalo, že za záhadnými úmrtími nestojí žádná kletba, nýbrž plísně v hrobce, které vyvolávaly horečnatá onemocnění.

Pravděpodobná podoba mladého faraona

Výzdoba hrobek a její význam

V Tutanchamonově hrobce se nalezlo přes 3500 různých předmětů a všechny tyto poklady měly pro mrtvého faraóna nesmírný význam. Dá se předpokládat, že obdobnou (a mnohdy i bohatší) výzdobu měli i ostatní faraónové. V předsíni před samotnou pohřební komnatou našel Carter tři obřadní zlatem zdobené dřevěné postele, vázy, voňavky, masti, zdobenou dřevěnou krabici na potraviny, cedrovou židli a dokonce pozlacený trůn. V další místnosti se našla dva metry vysoká hromada z luků, šípů, kopí či pozlaceného loveckého vozíku. Zajímavostí bylo i zachované alabastrové umyvadlo s modelem člunu, přes sto figurek a nádob či velké sochy představující faraónovo Ka, nebo chcete-li duši či dvojníka.

Uspořádání Tutanchamonovy hrobky

Samotná pohřební komora byla bohatě zdobena zlatem, rozdělená několika pilíři, na kterých se střídal motiv Usira a Eset. Byla v ní i svatyně, vyzdobena mnoha podobami bohů. V této svatyni pak ležel v ozdobném kamenném sarkofágu Tutanchamon, chráněn ještě dvěma zlatem vykládanými vnitřními rakvemi.

Zdi celé hrobky byly vyzdobeny výjevy ze zásvětí a mnohými zkouškami, které vedou k blaženosti, jež musí faraón překonat, aby se dostal do království Usirova. Magické texty na stěnách pocházely z Knihy mrtvých, Knihy Amduat či Knihy bran.

Proč však měl u sebe mrtvý král tolik předmětů?

Egypťané věřili, že k přechodu do zásvětí je potřeba uchovat tělo, jako schránku pro Ka. Tento dvojník měl ale stejné potřeby, jako měl předtím živý faraón. Ka tedy nutně potřebovalo jíst a pít, potřebovalo o sebe pečovat a mít i zábavu. Protože panovník byl za svého života zvyklý obklopovat se různými lidmi, mít překrásně zdobené komnaty s nábytkem, bylo nutné tyto věci přenést i do hrobky, pro královo Ka. Z tohoto důvodu se v komnatách vytesaných do skal nacházely dokonalé kopie uspořádání králova paláce se stejně situovaným nábytkem, výzdobou stěn, dokonce i se soškami služebnictva a veškerým náčiním, které byl faraón zvyklý užívat.

Autor: Kristina Blümelová

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web