Jak vyrobit robota za několik hodin. Z pohodlí domova

Video Robotické stroje v každé domácnosti? Vyřešit není nutné jen technologické problémy, důležitá bude i cena. Nový projekt má umožnit levnou výrobu robotů. I během několika hodin.

 robot, ilustrační foto
5.4.2012 17:02   |  

Do specifických oblastí se začínají nasazovat levné 3D tiskárny, které dokážou velmi omezeně vyrábět různé druhy prototypů z různých materiálů. Velkým tahákem je v této oblasti platforma open source, kde se uživatelé dělí o zkušenosti i návrhy vyrobených modelů.

Inženýři z MIT se chtějí zaměřit na oblast výroby domácích robotů, na výrobní náklady a dobu výroby. S tím samozřejmě souvisí i dostupnost pro běžné uživatele, každé firmy či domácnosti.


Čtěte také: Robot jako "mechanický pomeranč"


Roboti ze supermarketu

Jak oznámila laboratoř CSAIL z MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Lab), novým pětiletým projektem s investicí 10 milionů dolarů má být kompletní výzkum v oblasti výroby a návrhu robotických strojů a částí.

Cílem je vyvinout takové procesy a technologie, které umožní snadnou, rychlou a především levnou produkci nejrůznějších druhů robotů do domácnosti a dalších oblastí. Nejedná se tak přímo o komplexní univerzální roboty, ale i to může být reálné ve vzdálenější budoucnosti.

Robotická „písečná blecha“ z laboratoře Boston Dynamics

Kdokoli by si mohl nechat vyrobit specifického robota dle svých potřeb a přání, to vše pouze v rámci „domácích“ a lokálních podmínek. S velkou pravděpodobností lze očekávat, že tato forma výroby by mohla být dosažitelná, otázkou je jen, jak rychle to bude.

Vyrobit robota dnes trvá i několik let, včetně návrhu a programování. Použitelná softwarová oblast vývoje je díky systémům open source různých výrobců i vyvíjených platforem poměrně snadný cíl, těžší část úkolu je tak hardware.

Rychlejší vývoj

Díky snadným procesům by měl výzkum v konečném důsledku podpořit i samotné vývojáře robotů. Různé typy algoritmů a nadstaveb by měly umožnit i rychlé programování. S tím souvisí i zmíněná objednávka robota se specifickými vlastnostmi pro určitý druh použití.

Samotný „prostorový tisk“ se většinou netýká komplexních strojů, ale především jednotlivých elektromechanických součástek, mezi které patří senzory, antény a další prvky. Umělý materiál, který má konfigurovatelné elektrické i mechanické vlastnosti, může zcela změnit pohled na běžné věci kolem nás. Obzvláště pokud jeho výroba bude rychlá a cena nízká.

Nové materiály, nové možnosti

Dnes se součásti robotů stále vyrábí v pokročilých laboratořích a továrnách, postupem času by se však výroba jednodušších strojů a částí mohla přesunout blíže k samotným uživatelům. Koupit si robota, jako je ten na videu, může být stejně snadné jako nákup hračky.

Roboti mohou zaplavit naše domácnosti a okolí. Stačí si uvědomit, jak vypadal nástup počítačů a jejich mobilních verzí v podobě chytrých mobilních zařízení. V běžné domácnosti je dnes již běžně několik „velkých“ počítačů a každý člen rodiny má vlastní chytrý telefon napojený na internet. Takové rozšíření souvisí právě se snižující se cenou a snadnou dostupností. Částečně se navíc jedná o nutnost (pracovní, sociální), která přitom před několika lety neexistovala.

Aplikace a ekosystémy elektronických obchodů pak z toho pohledu fungují jako úpravy, které dávají těmto počítačům různé možnosti použití. Tyto úpravy jsou dílem i doposud neznámých jedinců z celého světa, kteří v prodejích překonají i velké společnosti zabývající se vývojem aplikací pro tyto platformy.

Karel Javůrek, VTM

Komentáře

Čtěte také

Plynaři cítí šanci, že prodají až 100 tisíc kotlů díky dotacím

Plynaři cítí šanci, že prodají až 100 tisíc kotlů díky dotacím

Nová vlna dotací na výměnu domácích kotlů by mohla nastartovat větší přechod domácností na topení plynem, věří plynárenské firmy. Při přechodu na plyn mohou domácnosti od letoška… více

Komerční prezentace
Mobilní web