Chytrá Petriho miska zjednoduší práci v laboratořích | E15.cz

Chytrá Petriho miska zjednoduší práci v laboratořích

Chytrá Petriho miska zjednoduší práci v laboratořích
Petriho miska
• 
24. října 2011 • 10:22
(VIDEO) Použít k lékařské diagnostice chytrý telefon? Základ nového zařízení tvoří kromě čipu obrazového snímače právě smartphone.

Ani Petriho miska už nebude, co bývala

Petriho miska (tak jak ji známe do nynějška) je mělká skleněná nebo plastová kruhová miska, která se používá v mikrobiologii, mykologii a rostlinných biotechnologích ke kultivaci různých kultur (mikrobiálních, rostlinných či houbových). Používá se v nezměněné podobě již od roku 1877.

Tradiční použití misky vyžaduje, aby byl vzorek umístěn do inkubátoru. V průběhu růstu je vzorek několikrát vyjmut a prozkoumán pod mikroskopem. Zde se však začíná lišit klasická Petriho miska a nově vzniklá miska ePetri. Tato miska nevyžaduje použití mikroskopů a k jejímu obsluhování je minimální potřeba lidské práce, zároveň ale mnohem lépe zaznamenává průběh růstu vzorku.

Vědci se při vytváření zařízení inspirovali používáním mobilních telefonů, u kterých není problém okamžitě sdílet nově pořízené fotografie. Fungování ePetri proto založili na využití čipu obrazového snímače, který se vyskytuje v kamerách telefonů.

Chytrá Petriho miska odbourá nutnost zkoumat vzorek pod mikroskopem, a tak zamezí jeho kontaminaci.Chytrá Petriho miska odbourá nutnost zkoumat vzorek pod mikroskopem, a tak zamezí jeho kontaminaci.Autor:
Chytrá Petriho miska odbourá nutnost zkoumat vzorek pod mikroskopem, a tak zamezí jeho kontaminaci

Kvalitní zařízení z Lega a telefonu od Googlu?

Zařízení je sestaveno z chytrého telefonu od firmy Google, obrazového snímače o rozměrech 6 mm × 4 mm a Lego stavebnice. Vzorek buněčné kultury se umístí na čip obrazového snímače. Během doby v inkubátoru funguje mobilní telefon jako zdroj světla k focení vzorku. Zařízení je kabelem spojeno s počítačem, kam automaticky odesílá fotografie vzorku. Vědci tak mohou sledovat vývoj kultury, aniž by museli použít mikroskop nebo vůbec vyndat vzorek z inkubátoru. Snižují tak riziko kontaminace zkoumané kultury. Navíc je sestavení ePetri relativně levnou záležitostí (v porovnání s jinými laboratorními zařízeními).

Podle vedoucího projektu biologa Michaela Elowitze dokáže tato technologie zachytit věci, které by jinak nebylo možné zaznamenat. Výhoda chytré Petriho misky spočívá také v tom, že zobrazuje najednou celé pole; u mikroskopů musí laboratorní pracovníci postupně přibližovat část po části, aby každou z nich prozkoumali.

Použití ePetri v laboratoři

Tvůrci zařízení však pro ePetri vidí mnohem větší škálu využití. Měla by být využita v přenosných diagnostických laboratořích a pracuje se na vybudování vlastního inkubátoru, který by velikostí odpovídal malému rozměru ePetri. Díky vlastnímu inkubátoru by tak lékaři mohli zkoumat vzorky sami a nemuseli je posílat k testování do laboratoří. Další využití by chytrá Petriho miska měla při detekci toxických látek a v oblasti základního výzkumu.

Autor: Helena Vrecková, VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!