Astronomové objevili pátý měsíc Pluta

Američtí astronomové objevili již pátý měsíc obíhající kolem Pluta na okraji sluneční soustavy. Objev učinili za pomoci Hubbleova vesmírného dalekohledu vědci z kalifornského institutu SETI vedeného Markem Showalterem.

 Pluto a jeho měsíc Charon
12.7.2012 16:57   |  

Stejný tým již loni objevil čtvrtý měsíc obíhající kolem Pluta. Nový měsíc nepravidelného tvaru má průměr asi 24 kilometrů, zatímco loni objevený měsíc asi 34 kilometrů. Největší Plutův měsíc Charon objevený už v roce 1978 má v průměru kolem tisíce kilometrů.

Než dostane nově objevený měsíc jméno, má provizorní označení P5, loni objevený měsíc je stále označován P4. Další měsíce se jmenují Nix a Hydra. Vědci se domnívají, že všechny měsíce se utvořily, když se Pluto srazilo s jiným velkým tělesem v Kuiperově pásmu planetek.


Čtěte také: Nikoli pozorováním, ale v datech objevili astronomové nové světy


Samotné Pluto bylo vyřazeno z kategorie planet v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze. Nyní je řazeno mezi trpasličí planety, které obíhají Slunce za dráhou Neptuna.

K Plutu a jeho měsícům má v roce 2015 dorazit americká sonda New Horizons, která by měla poslat na Zemi první snímky Plutova systému.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web