Škrcení zezadu v tramvaji se lze ubránit, učí systém Krav Maga

Video Studenti izraelského bojového systému Krav Maga, kterému se věnuje v ČR stále více lidí, využívají k tréninku také reálné prostředí města. Běžně se lekce konají v tělocvičně, ale podle instruktorů je nutné cvičit sebeobranu také například v jedoucí tramvaji nebo restauraci. Systém Krav Maga byl původně určen pro izraelskou armádu, ale díky své jednoduchosti je určen i civilistům.

 sebeobranný systém Krav Maga, ilustrační foto
14.5.2012 15:45   |  

Trenéři se kromě nočního cvičení v parku zaměřují také na krizové situace v bazénu, restauraci, baru nebo tramvaji. Podle instruktorů právě v dopravních prostředcích číhá na lidi řada nebezpečí už proto, že se jedná o stísněný prostor s omezenými možnostmi úniku. „Lidé většinou útočí zezadu a zboku. Oběť nemá šanci se připravit, reakce proto musí být o to rychlejší,“ vysvětlil instruktor Pavel Eichler.

Ukázky sebeobranných technik Krav Maga

Bezmála stovka účastníků víkendového kurzu v Praze s názvem Urban Combat měla možnost vyzkoušet si ochranu před napadením v tramvaji, kterou zapůjčil dopravní podnik. Na začátek tréninku instruktoři „prohnali“ studenty stojící tramvají kvůli rozhýbání a zahřátí. Museli se snažit proběhnout vagonem zaplněným lidmi, kteří do sebe strkají. Následovala jízda městem, při které trenéři vysvětlovali postupy při napadení a účastníci je hned zkoušeli. Trenéři je přitom hlasitě povzbuzovali k stále větší aktivitě. Hluk a neustálý pohyb je podle nich důležitou součástí lekce, protože se tím simuluje reálná situace plná stresu.


Čtěte také: Rváči Chisora s Hayem spolu budou boxovat v Londýně


Studenti se učili zneškodnit útočníka ozbrojeného nožem nebo pistolí a věnovali se i škrcení zezadu. Při něm je podle instruktorů nutné zaměřit se okamžitě na ruku, která škrtí, snažit se sevření vlastníma rukama uvolnit a zároveň tlačit bradu ke krku. Následuje snaha o vyvléknutí, údery do hlavy útočníka a útěk pryč. Důležitou součástí systému je ale pravidlo předcházení konfliktu: pokud je útočník dost daleko, je nejlepší utéct.

Hebrejský pojem Krav Maga se volně překládá jako „boj zblízka“ a jeho podstatou je obrana při napadení jednoduchým postupem. Odborníci ho považují za velmi účinný. „Systém je použitelný pro každého. Vychází z instinktivních reakcí, které si člověk snadno zapamatuje,“ říká Michal Otipka, šéf české pobočky mezinárodní federace Krav Maga.

Systém vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z Bratislavy Imrich Lichtenfeld. Vedle Izraele používají tuto techniku ozbrojené složky ve Švédsku, Dánsku, USA, Belgii či Austrálii.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web