Olympiáda Britům ekonomicky nepomůže, její efekt je jen dočasný

Olympiáda ekonomicky pomáhá pořadatelské zemi hlavně před jejím zahájením. Vyplývá to z průzkumu Michaela Saunderse z Citigroup, na nějž na blogu britského serveru Guardian v souvislosti s blížící se olympiádou v Londýně upozornila Heather Stewartová. V pondělí bude zbývat do zahájení olympijských her v britské metropoli 200 dní, ale Angličané se nemohou spoléhat na to, že by jim tenhle sportovní svátek pomohl vyřešit ekonomické těžkosti.

 ilustrační foto
7.1.2012 12:15   |  

Saunders přezkoumal ekonomické dopady u deseti olympiád mezi lety 1964 a 2008. Zjistil, že HDP pořadatelské země má tendenci růst v období před zahájením olympiády, ale „olympijský efekt“ přestává působit před začátkem her a potom už ekonomický přínos slábne.

Předolympijské odbdobí je logicky ekonomicky nejpřínostnější z toho důvodu, že je nutné investovat do infrastruktury, sportovišť, vznikají pracovní místa.


Čtěte také: Mini v edici pro Olympijské hry v Londýně


Růst HDP hostitelských zemí v době konání olympiády

Zdroj: Citigroup

Stejně jako ostatní pořadatelské země chtějí i Angličané získat díky olympiádě dodatečné příjmy z očekávaného přílivu zahraničních turistů nejen v Londýně, ale v celé Británii. Jenže i tenhle efekt je podle Stewartové diskutabilní.

Své pochybnosti dokládá případem Austrálie, kde sice došlo v roce 2000 v době konání olympiády ke krátkodobému nárůstu turistů o 16 procent, jenže tři roky poté návštěvnost klesala. Všichni, kdo plánovali navštívit Austrálii pravděpodobně spojili svou cestu s olympiádou a v dalším období už mnoho dalších zájemců nebylo.

Saunders svůj výzkum uzavírá tím, že olympijské hry v Londýně mohou být velkou zábavou, ale rozhodně nemohou být nástrojem hospodářské politiky.

sal

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Cenu OKD jsme určili podle tří nezávislých ukazatelů

Sobotka: Cenu OKD jsme určili podle tří nezávislých ukazatelů

Při prodeji podílu ve společnosti OKD se vláda rozhodovala podle tří nezávislých ukazatelů, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tak na výpovědi tří obviněných, kteří u… více

Komerční prezentace
Mobilní web