Výpovědi. Pro stovky lidí | E15.cz

Výpovědi. Pro stovky lidí

V Kolíně a jeho blízkém okolí se houfně rozdávají výpovědi a ruší místa.

Na začátku minulého týdne měl devětatřicetiletý Petr B. z Cerhenic neblahé tušení. V pátek už si byl jistý: přišel o místo. A s ním i dalších 130 lidí, kteří pracovali v továrně na výrobu ručního nářadí TONA Pečky. Pobočka firmy ve městě končí. Je krize a nejsou zakázky.
„Poprvé v životě budu nezaměstnaný. A při pohledu na nabídku volných míst se dost bojím, že jím nějakou chvíli zůstanu,“ řekl Petr, který si nepřál zveřejnit celé jméno.

Propouštěly i další firmy, které jako TPCA fungují v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry a s automobilkou spolupracují.
Čerstvě nezaměstnaní musejí být podle Jitky Polákové z agentury Manpower trpěliví. „Nových příležitostí bude v zimě minimum, hlavně dělníci budou mít se sháněním práce problém,“ řekla Poláková.
V září, ze kdy je zatím poslední oficiální údaj, bylo na Kolínsku 274 volných míst. Přitom do Silvestra může v Polabí přijít o práci stejný počet lidí.
„Přesto se výraznějšího zvýšení nezaměstnanosti na Kolínsku neobávám,“ řekl týdeníku Sedmička ředitel Úřadu práce v Kolíně Josef Blecha. Vychází mimo jiné z faktu, že v TPCA skončili ve dvou vlnách agenturní zaměstnanci, kteří však mají uzavřenou smlouvu s personální agenturou, a tak se u jeho úředníků hlásit nebudou.
Automobilka v minulých dnech oznámila, že za letošní rok sjede z jejích výrobních pásů o čtrnáct procent méně aut než vloni. Na menší výkon je potřeba méně lidí – a tak se propouští. Kmenoví zaměstnanci zatím ne, ty chrání kolektivní smlouva, jež vyprší na jaře příštího roku.

Největší šok? V Pečkách

Snížení zakázek poznamená i dodavatel kolínské továrny na auta. „Část počtu pracovníků jsme uplatnili v jiných provozech, takže se nám podařilo snížit počet těch, se kterými jsme ukončili pracovní poměr. Propustili jsme dvacet lidí,“ uvedl Aleš Ptáček ze společnosti NYK Logistics, jež kromě centrály v Říčanech funguje i v průmyslové zóně Ovčáry. Propouštělo se také ve firmě Lear Corporation, kde od začátku října pracuje zhruba o čtyřicet lidí méně než předtím. Ingersoll Rand Equipment (dříve ThermoKing) v Kolíně v podle informací Sedmičky chystá ukončit spolupráci s agenturními zaměstnanci, jejich přesný počet zatím není známý. „O kmenových pracovnících nechci mluvit. Věřím, že k jejich propouštění nedojde,“ řekl šéf odborové organizace společnosti Bedřich Černý.
Největší počet propuštěných dorazí v příštích dnech na úřady práce z podniku TONA Pečky, firmy na výrobu nářadí. „Zaměstnanci dostanou výpovědi patrně v prosinci,“ uvedl ředitel závodu Michal Krúpa.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!