Svatováclavský hudební festival letos už pošesté | E15.cz

Svatováclavský hudební festival letos už pošesté

14. září 2009 • 19:41
Šestým ročníkem začíná 28. září Svatováclavský hudební festival 2009. Po celý měsíc nabídne návštěvníkům atraktivní koncerty.

Festival zahájí v ostravské Katedrále Božského Spasitele Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši.
Hrůša je zřejmě nejtalentovanějším dirigentem nejmladší generace. Dirigování se začal věnovat už jako student na gymnáziu, od začátku koncertní sezóny 2008-2009 je šéfdirigentem Pražské komorní filharmonie.
V Ostravě zazní pod jeho taktovkou Polní mše Bohuslava Martinů a Te Deum Antonína Dvořáka.
Svatováclavský hudební festival je jednou z nejvýznamnějších kulturně-společenských akcí v našem regionu a zároveň největším festivalem duchovního umění v Česku. Od 28. září do 28. října se odehraje na třiadvaceti místech celkem šestatřicet koncertů.
Festival uzavře v Katedrále Božského Spasitele koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s italským dirigentem Paolem Gattem. Poslední festivalový koncert oživí svým sopránem Eva Dřízgová-Jirušová.
Historii Svatováclavského hudebního festivalu připomene výstava fotografií Ivana Korče, která bude v Divadle Antonína Dvořáka od 22. září do 23.října. Ve vstupní hale ostravské radnice pak od 26. října do 15. listopadu.

PROGRAM 2009:

28. září, 18:00
Zahajovací koncert: Ostrava Centrum - Katedrála Božského Spasitele
Janáčkova filharmonie Ostrava, Vladimír Válek - dirigent, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek - sbormistr, Dana Burešová - soprán, Roman Janál – baryton
Program: J. Suk, B. Martinů, A. Dvořák

29. září, 18:00
Třinec - Evangelický kostel Moravský komorní sbor, Jiří Šimáček - dirigent, Petr Čech - varhany, Jana Kačírková - soprán, Richard Samek - tenor, Ivo Hrachovec – bas
Program: F. Mendelssohn, C. Franck

30. září, 18:00
Ostrava Přívoz - Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Moravský komorní sbor, Jiří Šimáček - dirigent, Petr Čech - varhany, Jana Kačírková - soprán, Richard Samek - tenor, Ivo Hrachovec – bas
Program: F. Mendelssohn, C. Franck

1. října, 18:00
Bystřice nad Olší - Evangelický kostel
Camerata Janáček, Pavel Doležal - umělecký vedoucí, František Novotný – housle
Program: J. Suk, L. Janáček, A. Vivaldi

2. října, 18:00
Ostrava Centrum - Evangelický kostel
B Side Band, Josef Buchta - umělecký vedoucí, Členové Filharmonie Brno,Ars Brunensis Chorus, Dan Kalousek - sbormistr, Jaromír Hnilička - trubka,Ladislav Lakomý - umělecký přednes, Jiří Petrdlík – dirigent
Program: Morten Lauridsen, Jaromír Hnilička - Jazzová mše

3. října, 18:00
Hlučín - Kostel sv.Jana Křtitele
Janáčkův komorní orchestr, Jakub Černohorský - umělecký vedoucí, Petr Rajnoha - varhany
Program: J. Zach, J. K. Vaňhal, G. F. Händel, J. Alain, P. Eben, L. Janáček

4. října, 16:00 Karviná - Povýšení sv.Kříže v Karviné - Fryštátě
Janáčkův komorní orchestr, Jakub Černohorský - umělecký vedoucí, Petr Rajnoha - varhany
Program: J. Zach, J. K. Vaňhal, G. F. Händel, J. Alain, P. Eben, L. Janáček

4. října, 18:00 Ostrava Pustkovec - Kostel sv.Cyrila a Metoděje
Musica Florea, Marek Štryncl - dirigent
Program: Úsvit romantismu: duchovní díla J. V. H. Voříška

5. října, 18:00 Stonava - Kostel sv.Máří Magdalény Camerata Janáček, Pavel Doležal - umělecký vedoucí, Václav Vonášek - fagot
Program: A. Corelli, A. Vivaldi, J. Suk, B. Martinů

6. října, 17:30 Polanka nad Odrou - Kostel sv.Anny
Brass 6, Robert Kozánek - umělecký vedoucí
Program: M. Preatorius, A. Vivaldi, T. Albioni, F. Liszt, P. Eben, P. Staněk aj.

6. října, 19:00 Ostrava Mariánské Hory - Kostel Panny Marie Královny
Pražská komorní filharmonie, Jakub Hrůša - dirigent, Český filharmonický sbor Brno, Petr Fiala - sbormistr, Mary Nelson - soprán (Anglie), Mark Le Brocq - tenor (Anglie), Mathew Brook - baryton (Anglie)
Program: F. J. Haydn - Stvoření, oratorium pro sóla, sbor a orchestr, Hob. XXI: 2

7. října, 18:00 Frýdlant nad Ostravicí - Kostel sv.Bartoloměje
Brass 6, Robert Kozánek - umělecký vedoucí
Program: M. Preatorius, A. Vivaldi, T. Albioni, F. Liszt, P. Eben, P. Staněk aj.

8. října, 19:00 Ostrava Zábřeh - Kostel Svatého Ducha
Collegium Marianum, Jana Semerádová - traverso, umělecká vedoucí, Petra Noskaiová - mezzosoprán, Francois Fernandéz - barokní housle a viola d´amore (Francie), Emiliano Rodolfi - barokní hoboj (Itálie)
Program: Život a smrt v kantátách J. S. Bacha

9. října, 18:00 Fulnek - Chrám Nejsvětější Trojice
Collegium Marianum, Jana Semerádová - traverso, umělecká vedoucí, Petra Noskaiová - mezzosoprán, Francois Fernandéz - barokní housle a viola d´amore (Francie), Emiliano Rodolfi - barokní hoboj (Itálie)
Program: Život a smrt v kantátách J. S. Bacha

10. října, 18:00
Kozlovice - Kostel sv.Michaela archanděla
Petr Wagner - viola da gamba, Wilbert Hazelzet - traverso (Německo), Jacques Ogg - cembalo (Holandsko)
Program: J. M. Leclair, C. Ph. E. Bach, J. S. Bach, J. F. Kleinknecht

11. října, 15:00
Ostrava Plesná - Kostel sv.Jakuba staršího
Petr Wagner - viola da gamba, Wilbert Hazelzet - traverso (Německo), Jacques Ogg - cembalo (Holandsko)
Program: J. M. Leclair, C. Ph. E. Bach, J. S. Bach, J. F. Kleinknecht

11. října, 18:00
Bohumín - Kostel Božského Srdce Páně
Tiburtina ensemble, Barbora Sojková - umělecký vedoucí
Program: Flos inter spinas - Kvítí mezi trny

12. října, 18:00
Brušperk - Kostel sv.Jiří
Hipocondria ensemble, Jan Hádek - umělecký vedoucí, Lucie Dušková - traverso
Program: A modo italiano

13. října, 18:00
Příbor - Kostel sv.Valentina
Hipocondria ensemble, Jan Hádek - umělecký vedoucí, Lucie Dušková - traverso
Program: A modo italiano

14. října, 18:00
Ostrava Nová Ves - Kostel sv.Bartoloměje
Venti Diversi, Martin Petrák - umělecký vedoucí
Program: J. D. Zelenka, F. X. Thuri, G. F. Händel

15. října, 18:00
Frenštát pod Radhoštěm - Kostel sv.Jana Křtitele
Venti Diversi, Martin Petrák - umělecký vedoucí
Program: J. D. Zelenka, F. X. Thuri, G. F. Händel

15. října, 18:00
Frýdek-Místek - Bazilika Navštívení Panny Marie
Čeští komorní sólisté, Ivan Matyáš - umělecký vedoucí, Český filharmonický sbor Brno, Petr Fiala - dirigent, Simona Houda-Šaturová - soprán (Slovensko)
Program: W. A. Mozart - duchovní skladby

16. října, 19:00
Ostrava Centrum - Kostel sv.Václava
Čeští komorní sólisté, Ivan Matyáš - umělecký vedoucí, Český filharmonický sbor Brno, Petr Fiala - dirigent, Simona Houda-Šaturová - soprán (Slovensko)
Program: W. A. Mozart - duchovní skladby

17. října, 17:00
Orlová - Kostel Panny Marie
Jaroslav Tůma - varhany, Liselotte Rokyta - panova flétna (Holandsko)
Program: F. Mendelssohn, F. Geminiani, G. Caccini, J. Rokyta jr., J. Tůma, C. Debussy aj.

18. října, 16:00
Štramberk - Farní kostel sv.Jana Nepomuckého
Jaroslav Tůma - varhany, Liselotte Rokyta - panova flétna (Holandsko)
Program: F. Mendelssohn, F. Geminiani, G. Caccini, J. Rokyta jr., J. Tůma, C. Debussy aj.

19. října, 18:00
Rychvald - Husův sbor v Rychvaldě
Talichovo kvarteto
Program: J. Haydn, F. Mendelssohn, L. van Beethoven

20. října, 19:00
Krnov - Koncertní síň Svatého Ducha
Talichovo kvarteto, Matej Arendárik - klavír (Slovensko)
Program: J. Haydn, F. Mendelssohn, J. Brahms

21. října, 18:00
Ostrava Vítkovice - Kostel sv.apoštola Pavla
Tiburtina ensemble, Barbora Sojková - umělecký vedoucí
Program: Flos inter spinas - Kvítí mezi trny

22. října, 18:00
Ostrava Stará Bělá - Kostel sv.Jana Nepomuckého
Collegium Vocale 1704, Václav Luks - dirigent
Program: J. D. Zelenka, J. S. Bach

23. října, 18:00
Bruntál - Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Collegium Vocale 1704, Václav Luks - dirigent
Program: J. D. Zelenka, J. S. Bach

24. října, 18:00
Ostrava Svinov - Kostel Krista Krále
Collegium 1704, Václav Luks - dirigent, Collegium Vocale 1704, Martina Janková - soprán (Švýcarsko), Kateřina Kněžíková - soprán, Mariana Rewerski - alt, Jaroslav Březina - tenor, Lisandro Abadie - bas (Argentina)
Program: G. F. Haendel - La Resurrezione HWV 47

25. října, 17:00
Opava - Kostel sv.Václava
Collegium 1704, Václav Luks - dirigent, Collegium Vocale 1704, Martina Janková - soprán (Švýcarsko), Kateřina Kněžíková - soprán, Mariana Rewerski - alt, Jaroslav Březina - tenor, Lisandro Abadie - bas (Argentina)
Program: G. F. Haendel - La Resurrezione HWV 47

26. října, 18:00
Hradec nad Moravicí - Kostel sv.Petra a Pavla
Bennewitz Quartet
Program: F. Mendelssohn, L. van Beethoven

26. října, 19:00
Ostrava - Husitský kostel
Dechový oktet Amphion (Německo)
Program: Oktety pro dechovou harmonii

27. října, 19:00
Havířov - Kostel sv.Anny
Dechový oktet Amphion (Německo)
Program: Oktety pro dechovou harmonii

28. října, 18:00
Závěrečný koncert: Ostrava Centrum - Katedrála Božského Spasitele
Janáčkova filharmonie Ostrava, Paolo Gatto - dirigent (Itálie), Český filharmonický sbor Brno, Petr Fiala - sbormistr, Eva Dřízgová-Jirušová - soprán, Hana Škarková - soprán, Adam Sobierajski - tenor (Polsko)
Program: F. Mendelssohn - Symfonie č. 2 g moll op. 52 „Lobgesang“

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!