Seznamte se s historií zámku | E15.cz

Seznamte se s historií zámku

20. srpna 2010 • 07:25
Frýdecký zámek byl původně středověkým hradem. Výstava Muzea Beskyd přibližuje jeho bohatou historii.

Výstava Frýdecký zámek mapuje, jak se měnila podoba zámku od středověku do dneška. Panely s texty, historickými fotografiemi, cennými exponáty, obrazy a instalacemi jsou v pěti místnostech frýdeckého
zámku. Jedna je věnována středověku, druhá období renesance, třetí ranému baroku, další vrcholnému baroku a poslední přibližuje období 19. století. V této části se návštěvníci seznámí i s novodobou historií. Od
roku 1923 v zámku sídlila Státní správa lesů, posledního půl století je v péči muzea.
„Zajímavostí je historický hodinový stroj a ciferník z hlavní věže, autentická okenní křídla z 18. století nebo barokní zvon s reliéfy svaté Barbory a svatého Františka Xaverského,“ říká autor výstavy Marek Weissbrod z Muzea Beskyd. Zvon z roku 1728 se zachoval do dneška, loni prošel konzervací a nyní je exponátem na výstavě. Návštěvníci výstavy se také dozvědí, že na nádvoří je zazděná třináct metrů hluboká studna z doby středověku. Seznámí se s historií ledovny, kde majitelé zámku skladovali tuny ledu na chlazení potravin.
Její autoři informují i o nových průzkumech a rekonstrukcích. „Jsou zde aktuální informace o právě dokončeném restaurování oltáře v zámecké kapli nebo výsledky dendrochronologického datování oltáře a krovu hlavní věže,“ říká Weissbrod. Jde o metodu, podle které lze odvodit, kdy byl pokácen strom, jehož dřevo stavitelé použili.
Výstava Frýdecký zámek končí 29. srpna. V neděli 22. srpna mají lidé možnost zúčastnit se komentované prohlídky zámku, během které se dostanou i do jinak nepřístupných míst.

Autor: Petra Sasínová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!