Petr Korč vtěsnal sny pod jednu střechu

13.4.2010 19:47   |  

Z poničeného domu vytvořil Petr Korč frýdecko-místecký fenomén. Dům Pod Svícnem.

Nenápadný a přesto vyhledávaný. Takový je Dům Pod Svícnem stojící ve Farní ulici nedaleko Zámeckého náměstí ve Frýdku-Místku. Ještě před deseti lety o ruinu domu příliš očí nezavadilo. Čtyřiatřicetiletý Petr Korč dům koupil, opravil a dnes v něm lidem nabízí dobrou kávu v kavárně s trafikou, kvalitní knihy v antikvariátu nebo chutné jídlo ve vegetariánské restauraci. „Koupit barák a pronajmout ho komukoli za nejvyšší nájem, to umí každý. Ale udělat dům, který má myšlenku,
to je mnohem těžší a hůře si na sebe vydělává,“ říká Korč.
Ekonom a milovník kultury začal myšlenku uskutečňovat před deseti lety. Tehdy se rozhodl investovat do chátrajícího domu z roku 1886. Se sháněním peněz mu pomohli rodiče. „Když mi o tom nápadu řekl, byl jsem proti. Nechápal jsem, proč chce cpát peníze do něčeho, co nevydělá ani korunu,“ vzpomíná otec Luděk Korč. Nakonec se nechal synem přesvědčit a sáhl na rodinné úspory. „Upřímně jsem tomu moc nevěřil, ale on pro ten nápad doslova dýchal. A dnes musím přiznat, že jsem z výsledku nadšený,“ doplňuje Korč starší.

Úcta k historii

Historickou budovu chtěl nadšenec zachovat. „Celý dům byl v zoufalém stavu, poničený smutnou rekonstrukcí z doby socialismu, takže z původního měšťanského domu zůstaly jen zdi. Tehdy jsem ještě neměl úplně jasnou představu, co tam bude. Vždycky mě zajímaly knížky a miloval jsem
dobrou kávu, takže nejdříve dostal prostor antikvariát a kavárna. Postupně ožívaly další místnosti,“ vzpomíná Korč.
Do domu přicházeli další a další provozovatelé. „Je tady všechno, co mám rád. Ráno si zajdu do trafiky,
přečtu si noviny a dám si kvalitní kávu. Každou chvíli je v domě nějaký koncert nebo výstava. Pravidelně
chodím obědvat do vegetariánské restaurace nebo večer do klubu na točený kvásek,“ rozplývá se Korč, který si splnil hned několik životních snů a dal je pod jednu střechu.
Za to mu je vděčná i osmnáctiletá studentka Nikola Žáková z Hlučína. „Zavedl mě sem jednou kamarád a od té doby sem jezdím, protože je tady úžasná domácí atmosféra a pohodová hudba,“ hodnotí Žáková.

Jídlo, pití, masáže

V Domě Pod Svícnem bývají i besedy a přednášky ve vegetariánské restauraci. Její majitel Martin Oborný dělá také kurzy bezmasého vaření. „Ty jsou vždy pro zhruba čtyři lidi, protože ty prostory jsou malé. Přednášky a různá vystoupení máme několikrát ročně,“ říká Oborný. V restauraci vystavují i autistické děti ze základních a středních škol.
Asi deset vernisáží ročně bývá i v Galerii Pod Svícnem, kde dostávají šanci hlavně začínající umělci.
V klubu Pavlač zase hrají zatím méně známé kapely. A nově se v domě zabydluje masér Roman Kozel. „Chtěl jsem dostat všechny ty úžasné věci na jediné místo a to se povedlo,“ říká nadšeně Korč.
Další nájemci se už do domu nevlezou. „Je maximálně využitý. V podkroví bydlím já a sestra, je v něm malá kancelář a sídlo filmového klubu,“ vysvětluje. V Domě Pod Svícnem dokonce s kamarády vymyslel i
známý hudební festival Sweetsen fest. Na samotný název domu přišel zakladatel, když seděl pod střechou a svítil na něj měsíc.

Řekli o Domu Pod Svícnem

• Jaromír Švejdík (scénárista, muzikant, ilustrátor): Je to azylový dům, zdravá opozice stojící proti nekonečné komerci.
• Tomáš Kočko (muzikant): Pro mě je to světlý kulturní bod města, kam chodím nakupovat knihy.
• Jaroslav Rudiš (spisovatel): Celé to na mě působí jako oáza, ve které se člověk po všech směrech nabaží a navíc odchází chytřejší.

Komentáře

Čtěte také

Autopilot vozu Tesla měl první smrtelnou nehodu

Autopilot vozu Tesla měl první smrtelnou nehodu

Americké úřady začaly vyšetřovat vůbec první smrtelnou havárii, při níž zemřel člověk v samořízeném vozu společnosti Tesla Motors. Experti dopravního úřadu nyní zkoumají, zda není… více

Komerční prezentace
Mobilní web