Panelákové dítě inspiroval Van Damme | E15.cz

Panelákové dítě inspiroval Van Damme

Sedmička v seriálu Generace 77 představuje úspěšné opavské třiatřicátníky. Michalis Čandas se proslavil v ringu thajského boxu.

Thaibox a sport obecně je smyslem jeho života. Michalis Čandas vybojoval druhé místo na mistrovství těžké váhy v Polsku. Jeho protivníci byli i o dvacet kilo těžší.
Sportem se sice Čandas neživí, ale při práci je mu přínosem. Třináct let je instruktorem u Speciální policejní jednotky v Praze. Takže tráví čtyři dny v Praze a čtyři dny doma v Opavě. „Thaiboxerské techniky jsou špičkovou pracovní přípravou pro sebeobranu,“ říká.
Miluje jídlo a svůj tvrdý lowkick – nízký kop holení do stehna. Naopak nesnáší kapustu, velké horko a cizí tvrdý lowkick.

Užívej dne,
nebo zemři

V únoru si Čandas chce splnit sen a navštívit Thajsko. „Chci si rozšířit cestovní obzory, ale hlavně je to kvůli orientálnímu způsobu boje, jejž tam provozují,“ vysvětluje zápasník. Země je kromě toho proslulá nejlepšími milenkami na světě, ale Čandase thajská erotika nezajímá. Je totiž šťastně ženatý.
Právě rodinná pohoda a zdraví jsou pro něj nejdůležitějšími věcmi v životě. „Bez podpory rodiny bych nebyl tam, kde jsem teď,“ tvrdí silák.
Pro Čandase je charakteristické motto Užívej dne, nebo zemři. „Snažím se dělat a žít tak, abych žádného prožitého dne nelitoval. I když samozřejmě není tak snadné to vždy dodržovat. Snažím se nejen kvůli pocitu cítit se dobře a být spokojený sám se sebou, ale taky chci být tím nejlepším příkladem pro svého čtyřletého syna Alexe,” zdůrazňuje Čandas. Kromě thaiboxu patří mezi jeho záliby jízda na kole, plavání, fotbal, tenis a v zimě jízda na snowboardu.
Symbolika okolo třiatřicátého roku je pro něj bezvýznamným číslem. A dvě sedmičky v roce narození? Čísla jsou prostě čísla, nic v nich nevidí, ani nehledá. „Propojenost čísla sedm s mým životem? Že by Sedm statečných, to byl dobrý film, ale to je tak všechno,“ směje se Čandas.

Tréninky důležitější
než škola

Michalis Čandas vyrůstal na opavském sídlišti v Kateřinkách. Vzpomíná na to jako na šťastně prožité dětství. „Jsem typické panelákové dítě,“ konstatuje Čandas, kterému přátelé neřeknou jinak než přezdívkou Čandy. Odmaturoval na opavském gymnáziu v Krnovské ulici. „Pilný student jsem určitě nebyl. Hlavní byly pro mě tréninky a to se odráželo na mých průměrných studijních výsledcích,“ vzpomíná. Rodiče ho od dětství vedli ke sportování. „Pojí nás láska ke sportu a nejen to. Otec je dodneška nadšeným sportovcem. Odjakživa vedl ke sportu mě i mou mladší sestru Adélku,“ říká hrdě Čandas. Myšlenku začít s bojovým uměním mu vnukli filmoví akční hrdinové. „Do čtrnácti let jsem hrál fotbal. Filmy s Van Dammem, Brucem Leem a poté plakát o chystaném náboru mě zaujaly, a tak jsem začal cvičit karate v klubu Seitedo Opava,“ líčí své první bojové krůčky Čandy. Thajský box je podle něj nejkontaktnějším sportem na světě. „K thaiboxu jsem se dostal v roce 1988 přes jednoho kamaráda v Brně. Pak jsem trénoval dva roky pod vedením Karla Kaisera v klubu Muay Thai Brno. Je to sport osmi končetin: dvojích pěstí, loktů, kolenou a holení,“ popisuje Čandas.

Jeho vzorem je
bojovník-robot

Kdo chce být profi thaiboxerem, musí tvrdě trénovat, dodržovat režim i životosprávu. Čandas říká, že zápasníci se při thajském boxu naprosto vybijí fyzicky i psychicky. „Díky tomuto sportu mám dobrou fyzičku, poznal jsem partu fajn lidí. A hlavně jsem měl možnost studovat v kolébce evropského thaiboxu v holandské škole Mejiro Gym pod vedením světově uznávaného trenéra Andreho Manaarta. Měl jsem tu čest potkat tam borce z oboru, Ramona Dekkera, Roba Kamana, Gilberta Balantina,“ uvádí.
Právě Ramon Dekker je Čandysovým vzorem. Kvůli častým KO vítězstvím ho přirovnávají k robotovi. „Je to fakt machr. Je tvrdý, rychlý a nemilosrdný,“ říká Čandas s úctou. Thajský box neboli Muay Thai vznikl z čínských bojových umění. Vypadá na první pohled nebezpečně, ale podle Čandase při dodržování jasně daných pravidel není. „Viděl jsem i vážnější úrazy, ale většinou se stávají jen běžná zranění, jako modřiny nebo natažené vazy,“ vykládá Čandy. A thaibox nespočívá jen v mlácení soupeře. „Před začátkem zápasu se tančí rituální tanec Vai kru, který vyjadřuje duchovní spojitost s thajským boxem. Je to vzdání úcty bohu, svému trenérovi, rodině, partnerovi. Pak je klasická buddhistická modlitba s trenérem, kterou má každý jinou. Samozřejmě hlavní složkou je pak samotný zápas,“ popisuje Čandy. Povinnou výbavou zápasníků jsou trenýrky, boxerské rukavice a chrániče zubů, doplňují je typická čelenka monk-kon a talismany, šňůrky kolem bicepsů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!