Náměstí bude stát méně | E15.cz

Náměstí bude stát méně

Lucie Zemanová

Nové náměstí Joachima Barranda radní chtějí otevřít ještě letos.

Ne tak monumentální, zato levnější. Takové bude prostranství, jež právě vzniká mezi ulicemi Biřická a Dolnohradební. Město ušetří nejen na takzvaném vodním prvku, který bude tvořit tekoucí řeka, ale také na osvětlení.

„Úspory hledáme zejména v řešení zmíněné vodní atrakce. Tekoucí řeka bude užší, z původních tří metrů zhruba o polovinu. Klesnou tím nejen náklady na stavbu a materiál, ale i následné provozní výdaje. Úspora se očekává i u archeologického průzkumu, ke kterému musí v této lokalitě ze zákona dojít,“ řekla městská architektka Dana Vilhelmová.

Město ale ušetří i na dalších věcech. Parkovací stání nebudou podle původního záměru architekta ze žuly, ale ze zámkové dlažby. Kromě toho radní počítají i s levnějším typem svítidel.

Beroun na výstavbu náměstí použije milionovou odměnu, kterou získal spolu s titulem Historické město roku 2009. Model říčního koryta uhradí z daru, který poskytla společnost Tipsport.

Výstavba náměstí Joachima Barranda nyní kvůli počasí stojí. Dělníci se vrátí na svá místa až bude venku lépe. Archeologický průzkum je z větší části dokončený. Hotové jsou také výkopové práce v prostoru, kudy poteče „řeka”.

„Architektonické řešení umožní vznik plochy i pro pořádání trhů a jarmarků v návaznosti na kulturní a společenské oživení náměstí,“ řekla městská architektka Dana Vilhelmová.

„Jde o jedno z mála posledních nedokončených prostranství ve městě. Věřím, že se promění v příjemné místo, kde se lidé budou rádi setkávat,“ řekl starosta Berouna Tomáš Havel, podle kterého na náměstí zůstane stávající vzrostlý strom. Tekoucí řeku ozdobí také další rostliny a keře.

Místo, které se dosud k ničemu nevyužívalo, se díky rekonstrukci změní v bezbariérovou zónu klidu. Vstupovat se na něj bude z ulic Dolnohradební a Biřická s tím, že ve střední části náměstí vznikne volná plocha. Ta bude z jihovýchodní strany uzavřená osmi parkovacími stáními.

Dokončení stavby záleží na počasí. Pokud ale nebude v následujících týdnech sněžit, lidé by nové náměstí mohli využívat už letos v létě.

Autor: Lucie Zemanová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!