Na festival přijíždějí Jasný i Landovský | E15.cz

Na festival přijíždějí Jasný i Landovský

Herec Pavel Landovský a režiséři Vojtěch Jasný a Bernard Šafařík budou hvězdami festivalu v Telči.

Již popáté bude o tomto víkendu Telč hostit Evropský filmový festival Arts & Film. „Program jsme koncipovali tak, aby byl zajímavý i pro širokou veřejnost. Zkrátka i pro ty, kdo nejsou tak úzce vyhranění,“ pozval řekl ředitel festivalu Josef Schütz.

Třídenní festival startuje ve čtvrtek 18. června, a už v pátek se bude promítat film Lanďák. Účastníky projekce a besedy budou přímo herec Pavel Landovský a režisér Bernard Šafařík. „To bude myslím velmi zajímavé,“ soudí ředitel Schütz.

V sobotu pak bude v Telči promítat svůj film Proč Havel? z roku 1991 čestný občan Telče, režisér Vojtěch Jasný. „Uvedeme jak českou, tak kanadskou verzi a diváci budou moci vidět bývalého prezidenta v řadě neobvyklých situací,“ pozval Schütz.

Ti, kdo hlavně kvůli filmům o umění, mohou v aule budovy Masarykovy univerzity a sálech ČVUT sledovat do tématicky rozdělených kategorií rozdělené soutěžní snímky.

Kromě děl tvůrců z filmových velmoci se letos přihlásili například Arméni, Makedoňané či Turci. Celkem autoři z dvaatřiceti zemí přihlásili do soutěže 235 filmů.

Budou se také vystavovat fotografie Pavla Kouteckého. „S ním jsme festival rozjížděli, jenže tragicky zahynul. Často zařazujeme jako vzpomínku spíše jeho filmy,“ sdělil ředitel Schütz. Telčský rodák Koutecký, který se jako režisér specializoval na dokumentární tvorbu, zahynul při práci v roce 2006.

Promítá se i na náměstí

Festival oživí i samotné centrum Telče. Na náměstí Zachariáše z Hradce bude vybudováno provizorní kino. V sobotu večer zde promítnou film Psí dostihy.

Velké finále přijde na řadu v sobotu večer na zámku. Po vyhodnocení soutěže se plátno na náměstí rozzáří naposled. Posledním filmem festivalu bude Touha režiséra Jasného – film, který stál na začátku jeho úspěšné kariéry.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!