Mrazivý silvestrovský běh | E15.cz

Mrazivý silvestrovský běh

Radek Kučera

Příspěvek čtenáře Sedmičky.

V Turnově nedaleko nádraží se opět po roce uskutečnil již 37. ročník Silvestrovského běhu sídlištěm. Letošní ročník byl poznamenán nepřízní počasí a tak si do Turnova přijelo zazávodit ve srovnání s předchozími ročníky pouhých 41 běžců z Turnova a okolí. V místě závodu vládl 6° mráz s občasným sněžením. Trať tak byla pro závodníky náročnější než jindy a závodníci nedosáhli tak kvalitních časů jako například loni, když se závodilo na suchu a v příjemných 5° nad nulou. „Takovéto extrémní podmínky jsou pro běžce velmi náročné. Takže o to více dnes oceňuji každého, kdo se do závodu vůbec přihlásil.“ komentoval jeden z pořadatelů.
Nejvíce se mrazivé počasí podepsalo na účasti mladších kategorií, kde zůstaly dokonce tři z nich bez účasti a v ostatních se počty pohybovali okolo 2-3 závodníků.
Do hlavního závodu na 5,5 km, který se běží na okruhu dlouhém 920 m nastoupilo 24 mužů a 2 ženy. Ženské složky tak zůstali bez kvalitního běžeckého zápolení. Vyhrála EVA VERGEINEROVÁ z Osečné s časem 30:10,1 min. Snad jedině s počtem přihlášených mužů ve všech věkových kategorií mohli být pořadatelé spokojeni. Už v průběhu prvního kola závodu se na čele vytvořila trojce závodníků, která se postupně střídala na jejím čele. Rozhodují byly poslední dvě kola, ve kterých liberecký David Kučera z ABK Liberec, svěřenec Jiřího Urbánka, postupně navyšoval tempo a dlouhým finišem tak udolal jabloneckého JIŘÍHO ČIVRNÉHO ze Semil a jabloneckého Jana Titěra z SKI Klubu. Vítěz doběhl do cíle v čase 18:50,9, zaostal tak o 42 vteřin za rekordem Petra Píchy z roku 2000. „Závodit na Silvestra někomu může připadat zvláštní, někdo by si asi mohl i ‚ťukat na čelo’, navíc v těchto mrazivých dnech, ale mně přijde nápad silvestrovského běhu vynikající, je to skvělá příležitost, jak oslavit příchod nového roku aktivně a jinak, než proléváním hrdla alkoholem, nebo sezením u televizních obrazovek“, pochvaloval si vítěz závodu. „Špatné počasí mi radost ze závodu určitě nezkazilo, jenom mně to bohužel překazilo plány na překonání traťového rekordu, na který jsem si po loňském výkonu hodně věřil.“ litoval liberecký závodník.
I přes nepříliš vysokou účast, byli nakonec pořadatelé spokojeni. Zbývá jim tak popřát, aby jim příští rok přálo o trochu více počasí, a snad se i dočkáme opětovného útoku na traťový rekord v podání letošního vítěze či některého z dalších běžců.

Autor: Radek Kučera