Liberecký kraj chce podpořit rozvoj tras a stezek pro cyklisty | E15.cz

Liberecký kraj chce podpořit rozvoj tras a stezek pro cyklisty

ČTK

Liberecký kraj chce podpořit rozvoj tras a stezek pro cyklisty na svém území, připravuje proto samostatný grantový program, z něhož chce ještě v letošním roce rozdělit pět milionů korun.


„Rozvoj cykloturistiky patří k našim prioritám, cílem je vytvořit kvalitní síť, která tady zatím chybí, a podpořit tím rozvoj turistiky,“ řekl Sepp. V Libereckém kraji je v současné době na 2 200 kilometrů cyklotras, z devadesáti devíti procent ale využívají stávající komunikace od polních cest a místních komunikací až po místní souběhy se silnicemi I. až III. tříd. Na řadě míst se cyklistické trasy kříží s hlavními komunikacemi, a jsou proto velmi rizikové z hlediska bezpečnosti dopravy. Snahou kraje je proto oddělit trasy pro cyklisty od motorové dopravy.
Kraj už také připravil pilotní projekt, který chce ještě letos z nového programu podpořit. „Peníze by měly být použity na českou část mezinárodního koridoru Odra - Nisa, který napojí naše stezky na trasy v Německu a Polsku,“ řekl Sepp. Na realizaci projektu chce kraj získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Vybudovat chce zhruba 50kilometrovou trasu od pramene Nisy přes Jablonec a Liberec na Hrádek nad Nisou a dál do Německa. Trasa naváže na již existující stezky v Liberci nebo v Hrádku.
Koridor Odra-Nisa není jedinou páteřní trasou na území Libereckého kraje. V současné době se už intenzivně pracuje na cyklomagistrále Ploučnice. Součástí trasy dlouhé osmdesát pět kilometrů je například cyklostezka Varhany, která se buduje z České Lípa do Kamenického Šenova. Na Semilsku a Jablonecku se zase pracuje na cyklostezce Greenways Jizera, která má vést od pramene Jizery až k jejímu soutoku s Labem. Téměř sto devadesát kilometrů dlouhá trasa má být dokončena za šest let.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!