Karviná objektivem studentů karvinského gymnázia | E15.cz

Karviná objektivem studentů karvinského gymnázia

V gymnáziu Karviná už šest let funguje fotoklub. Jeho členové fotí město i přírodu. Sedmička představuje Karvinou tak, jak ji vidí studenti.

Když je venku hezky, sednou mladí fotografové z Gymnázia Karviná pod vedením Henrika Szotkowského na kola a jedou fotit. Karvinskou přírodu, zvířata i stavby. S fotografiemi pak objíždějí různé soutěže, ze kterých se většinou vracejí ověnčeni cenami. „Minulý rok uspěl v soutěži pro studenty gymnázií Natan Ledvoň s fotografií křivého kostela. Získal druhé místo mezi žáky v kategorii Architektura. V té samé, ale určené už pro studenty získal třetí místo Saša Szpernol. Michal Drapáč byl mezi studenty druhý za svou fotku vážky,“ vyjmenovává vedoucí fotokroužku Henrik Szotkowski. Největšího úspěchu dosáhli Karviňáci mezi studenty v kategorii Portrét, kdy Jakub Podlesný zvítězil, Michal Drapáč byl na druhém a Jan Sembol na třetím místě.

Fotograf je připravený fotit i cestou pro rohlík

Už teď se vedoucí i členové fotokroužku těší, až přijde jaro a oni opět vyrazí fotit rozkvetlou Karvinou. „Vyjíždíme občas společně na kolech. Dodnes vzpomínám na první výlet, kdy nás jelo hned dvanáct a příšerně jsme zmokli. Někteří zavolali na pomoc rodiče s auty. Výbava i studenti naštěstí neutrpěli žádné újmy“ usmívá se Szotkowski, který právě krajinu fotí ze všeho nejraději. Fotografie věnuje často známým jako dárky. Prostřednictvím snímků, které členové kroužku nafotografují, si mohou lidé všimnout, v jak krásném městě žijí.

„Nejraději fotím park Boženy Němcové. Je tu nádherně. Hodně rád se zaměřuji třeba na detaily z přírody, ale obecně se Karviná podle mě fotí moc dobře. Je tu spousta zajímavých míst, ať už jde o přírodu nebo stavby,“ říká mladý fotograf Karel Wawreczka. Při cestě do obchodu poznal, že opravdový fotograf musí být stále připravený.
„Přesně si vzpomínám, jak vznila fotka s návem Karvinské jezírko (na snímku vlevo dole). Jednou jsem dostal šílenou chuť na čerstvý rohlík s anglickou slaninou a sýrem, tak jsem se šel projít směrem do obchodu. Pro všechny případy jsem vzal foťák. A dobře jsem udělal. V podvečerním světle vypadala Loděnice nádherně. Domů jsem šel spokojený. S rohlíkem i fotkou,“ říká Wawreczka.

Když je hezky, vyrazí studenti do přírody

Členové fotokroužku se nescházejí každý týden. Studenti brázdí karvinská zákoutí sami, občas vyrazí společně. Jedním z nejčastějších námětů studentských fotografií je právě Karviná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!