Hořovice navštíví desítky heligonkářů | E15.cz

Hořovice navštíví desítky heligonkářů

11. srpna 2010 • 11:41
Přehlídku českých i zahraničních heligonkářů si každý rok nenechají ujít stovky lidí. Hudebníci se o jejich přízeň budou ucházet už potřiatřicáté.

Hudba je jeho láskou, a možná i proto oslovil návštěvníky Hořovické heligonky. Martin Čerňanský přijel v minulých letech na tradiční akci až ze slovenské Žiliny.

Tóny mu vyplňují celý život. „Na heligonku hraju nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Dokonce i učím hrát, takže jsem s tímto nástrojem prakticky pořád. Heligonka mě baví a myslím si, že patří k československé kultuře, a proto by se na ni nemělo zapomínat,“ prohlásil Čerňanský, podle kterého je na Hořovické heligonce každý rok úžasná atmosféra.

„Hru na heligonku by si měl zkusit každý, protože nejde o nic složitého. První písničku se naučíte asi za deset minut, takže si celkem brzy zahrají i úplní začátečníci,“ řekl slovenský hudebník s tím, že nástroj je přijatelný také pro děti. To v loňském roce potvrdil i Roberto Lombino z Prahy, který je od narození nevidomý a který si získal srdce všech posluchačů.

Akci zpestří výstava

Na přehlídce těch nejlepších heligonkářů nebude chybět tradiční výstava historických i zbrusu nových akordeonů a heligonek. Doprovodné akce budou celý den a kromě jednotlivců se v Hořovicích představí i známé kapely jako Staropražští heligonkáři Štěpána Kozla nebo Kladenská heligonka Stanislava Weise. Pro účinkující bude zajištěný bezplatný servis a poradenství.

Na akci, která se pořádá od roku 1978, jezdí každý rok velké množství hudebních nadšenců a i letos pořadatelé předpokládají okolo šedesátky hráčů. Přehlídek se účastní hlavně amatérští hudebníci. V menší míře jsou to poloprofesionálové a profihráči, případně učitelé hudby.

Hořovická heligonka prošla několika vývojovými etapami. „Nejprve se konala jako nesoutěžní přehlídka amatérských hráčů, ale postupně se jí zúčastňovali i absolventi hudebních škol. V poslední době jsme se ale vrátili k nesoutěžní přehlídce, na které o těch nejlepších rozhoduje publikum,“ vysvětlil organizátor akce Jiří Šalena.

Hra o anděla

„Letos by měl dorazit i jeden hráč z Německa, sedm hudebníků ze Slovenska a manželský pár z Holandska, který k nám jezdí už deset let a zpestřuje si tak svoji dovolenou,“ řekl Šalena. Tři hráči s největším počtem hlasů jsou odměněni tak zvanou Cenou diváka a grafickým listem o účasti. „Nejlepší heligonkáři dostanou sošku anděla, kterou pro nás třetím rokem vyrábí hořovická keramička Ivana Křenková,“ prohlásil Šalena.

Hořovická heligonka letos začíná opět neformálně, a to v pátek 13. srpna v sedm večer v hořovickém klubu Labe. Samotná přehlídka, která je naplánovaná o den později, odstartuje v deset hodin dopoledne ve Společenském domě.

Autor: Lucie Zemanová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!