Festival otevřel skvělý Ireneusz Wyrva | E15.cz

Festival otevřel skvělý Ireneusz Wyrva

V neděli začal pátý ročník festivalu Karvinské varhany. První den ovládl Polák Ireneusz Wyrva.


Hra na tento nástroj přitom není vůbec jednoduchá. „Je k tomu třeba dokonalá souhra rukou a nohou,“ dodala Wierzgoń. Posluchače Ireneusz Wyrva v neděli potěšil. „Festival jsem letos navštívila poprvé a vzala jsem i svou dceru. Oběma se nám koncert velice líbil. Zvuk varhan mě zaujal při jedné z návštěv kostela. Byla jsem zvědavá, jak na tento nástroj hrají profesionálové, proto jsem se vydala na Karvinské varhany. Navíc se mi prostředí kostela líbí samo o sobě,“ sdělila své pocity Marie Hanzelová.

Karvinské varhany jsou v kraji nejlepší

Karviná má jedny z nejkvalitnějších varhan v kraji. Právě při jejich opravě v roce 1997 se zrodil nápad uspořádat festival. Letos se karvinské varhany rozezní pod rukama a nohama Moniky Melcove z Francie, Martiny Kolářové za flétnového doprovodu Hany Čermákové. Na trubku doprovodí poslední neděli v září zakladatelku festivalu Martu Wierzgoń Pavel Hromádka.
Zvuk varhan se bude kostelem Povýšení svatého Kříže rozléhat do konce září. Koncerty začínají v neděli ve čtyři hodiny. Poslední koncert se uskuteční 27. září v osm hodin večer. Pro diváky budou připraveny i světelné efekty.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!