Chvíle slávy: medaile Jana Železného či vyřazení Marseille | E15.cz

Chvíle slávy: medaile Jana Železného či vyřazení Marseille

Miloš Štrojsa

Týdeník Sedmička pátral po stěžejních momentech boleslavského sportu.

Mladá Boleslav je město s bohatou sportovní tradicí a historií. Několik událostí významně překročilo jeho hranice a nesmazatelným písmem se zapsalo do sportovních dějin.

1879 – Založení Bruslařského a veslařského klubu Mladá Boleslav

Když před mnoha lety parta nadšenců zakládala Bruslařský a veslařský klub (mimochodem jeden z nejstarších českých sportovních oddílů vůbec), těžko mohli tušit, jak výrazným způsobem ovlivní sportovní dění v Mladé Boleslavi. V roce 1908 byl ustanovený Český hokejový svaz a boleslavský tým byl mezi dvanácti zakládajícími členy. Klub funguje dodnes a před dvěma lety se dokonce probojoval do nejvyšší soutěže. O hokej byl ve městě vždycky zájem, o čemž svědčí fakt, že kromě bezpočtu rekreačních hokejistů tým vyprodukoval hvězdy světového formátu, jakými jsou třeba Jiří Hrdina nebo Radim Vrbata.
1895 – Vznik automobilky Laurin a Klement

1959 – Mistrovství světa v ledním hokeji

Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století prožíval boleslavský hokej dobu hojnosti. Nehrála se tam sice nejvyšší soutěž, na diváckou návštěvnost to však mělo pramalý vliv. V roce 1956 byl totiž otevřený zimní stadion a tamním sportovcům to umožnilo prodloužit si hokejovou sezonu. O tři roky později dokonce Boleslav hostila několik zápasů mistrovství světa v ledním hokeji, které pořádalo tehdejší Československo. Hokej se i díky tomu stal ve městě velmi žádaným zbožím. Na zápasy Bruslařského klubu chodily zástupy fanoušků a sedmitisícové návštěvy nebyly výjimkou.

1966 – Narození Jana Železného

V roce 1966 začal psát sportovní osud pohádku o králi Železném a zlatém. V Mladé Boleslavi se narodil muž, který si v budoucnosti svými výkony získal respekt soupeřů, podmanil si sportovní veřejnost a stal se králem světové atletiky.
Jan Železný, zřejmě nejlepší oštěpař všech dob a jeden z neúspěšnějších sportovců atletické historie, proslavil své město i vlast jako málokdo před ním či po něm. Ve výčtu jeho trofejí se vyjímají tři zlaté medaile z olympijských her a tři tituly světového šampiona.
Hodnota Železného světového rekordu je jako z jiné dimenze. Při vší úctě k dnešním oštěpařům, těžko se někdo z nich k magické hranici osmadevadesáti metrů v nejbližší době může byť jen přiblížit. Jméno Jana Železného má ve sportovních kruzích dodnes velkou váhu.
1987 – Mistrovství světa v cyklokrosu

Oči všech cyklistických fanoušků z celého světa směřovaly v roce 1987 do Mladé Boleslavi. Městu automobilů se jako teprve druhému českému zástupci dostalo cti pořádat mistrovství světa v cyklokrosu. Šampionát to byl pro české barvy úspěšný, domácí borci vybojovali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Cyklokros se v boleslavském regionu zpopularizoval a z domácí líhně později vzešlo velké množství elitních závodníků v čele s vicemistrem světa Petrem Dlaskem.

1999 – Vstup Škody Motorsport do WRC

V letech 1999 až 2005 byla mladoboleslavská automobilová stáj pod hlavičkou Škody Motorsport součástí elitní kategorie mistrovství světa. Rychlost továrního vozu si vyzkoušel i legendární jezdec Colin McRae, kterého o umístění na stupních vítězů v Australské rallye 2005 připravila banální technická závada. Ačkoliv McRae žádné problémy s autem nehlásil, tehdejší šéf týmu Martin Muehlmeier dal pokyn k preventivní výměně spojky. McRae, který tragicky zahynul v roce 2007, proto musel ze závodu z velmi výhodné pozice odstoupit. Největším úspěchem týmu tak zůstalo třetí místo (podle spekulací odborné i laické veřejnosti) protěžovaného Němce Armina Schwarze na Safari Rallye 2001.

2004 – Postup fotbalového týmu do první ligy

Čtyřiadvacátý květen roku 2004 se navždy zapsal do srdcí fotbalových fanoušků. Klub z Mladé Boleslavi se dvě kola před koncem druhé ligy dočkal historického postupu do nejvyšší soutěže a zápas s Pardubicemi se za ovací zaplněných tribun proměnil v oslavný večírek.
Sestupová kocovina se naštěstí nekonala, fotbalový klub se v premiérové sezoně mezi elitou zachránil a v dalším ročníku už dokonce atakoval příčky nejvyšší.
Marek Kulič na hřišti už jistého mistra ligy z Liberce vystřelil třemi góly Boleslavi senzační druhé místo v tabulce a možnost zahrát si předkolo Ligy mistrů.

2006 – Vyřazení Olympique Marseille z Poháru UEFA

Vrchol boleslavského fotbalu přišel o dva roky později v prvním kole Poháru UEFA. Neznámý a podceňovaný tým z Mladé Boleslavi porazil slavný Olympique Marseille s Nasrim a Ribérym v sestavě 4:2. Světové sportovní deníky měly o zprávu na titulní stranu postaráno.
Postupový gól dával v nastaveném čase záložník Tomáš Sedláček a napěchovaný boleslavský stadion se zmítal v euforii.
V dalším ročníku Poháru UEFA boleslavský tým postupový zázrak zopakoval. Favorizované Palermo prohrálo na vlastním hřišti (opět Sedláčkovým gólem v nastaveném čase) a po penaltovém rozstřelu se z nečekaného postupu do základní skupiny radovali Středočeši.

2008 – Postup Bruslařského klubu do extraligy

Lední hokej má v Boleslavi velkou tradici, nicméně většinu své existence strávil Bruslařský klub v nižších soutěžích.
Historického postupu do extraligy se hokejový tým dočkal v roce 2008, přesně sedmdesát let od svého posledního účinkování mezi elitou. Bruslařský klub táhl legendární kanonýr Richard Král a výsledkem snažení celého týmu byl poněkud překvapivý postup do nejvyšší soutěže na úkor odvěkého rivala z Ústí nad Labem.
Následující dvě sezony museli Středočeši svou účast mezi hokejovou smetánkou potvrdit až v baráži, ve které suverénním způsobem přehráli své tradiční vyzyvatele z Ústí nad Labem, respektive Chomutova.

Autor: Miloš Štrojsa
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!