Ústecký minipivovar připomene objev kosmického záření pivem

Netypickým způsobem si chce skupina ústeckých historiků připomenout sté výroči objevu kosmického záření, který má vztah k jejich městu. V místním minipivovaru Na Rychtě připravují várku piva Kosmik, ozařovaného mírně radioaktivním smolincem. Pivo se dostane na výčep 7. srpna, tedy přesně 100 let po prvním změření záření.

 pivo, ilustrační foto
10.7.2012 17:36   |  

Pozapomenutá kapitola ústecké historie se váže k roku 1912. Tehdy mladý rakouský fyzik Victor Franz Hess se zabýval zemskou radioaktivitou a postupně přišel na myšlenku, že ji bude měřit i z balonu ve větších výškách. Po čase se dostal právě do Ústí, kde měl pro výškové lety nejlepší podmínky.


Čtěte také: Nejsilnější pivo světa je z Bavorska, má víc alkoholu než whisky


„V Teplicích sídlil německý vzduchoplavecký spolek, jenž mu poskytl balón Böhmen, a především tu mohl získat nejlepší dostupný balónový plyn vodík, který vyráběl Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu, dnes známý jako Spolchemie,“ popsal ústecký historik Václav Houfek. Když Hess 7. srpna 1912 vzlétl, dostal se až do 5350 metrů a měřením se dobral závěru, že radioaktivita nepochází ani tak ze země, jako spíš z vesmíru. Za objev kosmického záření nakonec dostal v roce 1936 Nobelovu cenu.

Ozářené pivo

Teď má Hesse připomenout alespoň pivo. Něco málo radiace mu dnes, spíš symbolicky, předal šéf regionálního Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Čestmír Berčík. „Snad to nebylo moc,“ usmíval se Berčík, když kameny smolince zase uschovával do krabiček. Pivo má být výraznější i díky tomu, že poprvé využije novou odrůdu chmele Saaz Late, prý jemnější a aromatičtější. Pivo poprvé ochutnají 7. srpna návštěvníci výstavy „Ústí ve službách vědy“, kterou chystá ústecké muzeum, naposledy se bude čepovat o měsíc později na podobné akci.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web