Pozor na mrakodrapy. Jejich výstavba prý věští nástup krize

Originální hypotézu - souvislost mezi výstavbou mrakodrapů a nástupem hospodářské krize – zkoumají na základě historických dat analytici banky Barclays Capital. Ve zprávě Skyscraper Index rozvádějí postřeh, že v posledních 140 letech se dokončení nejvyšších staveb časově krylo s obdobím hospodářských problémů. Podle tohoto klíče by si investoři měli dělat největší starosti o vývoj ekonomiky v Číně nebo v Indii.

Tak má v roce 2015
vypadat pohled na Manhattan,
kde na místě zničených věží WTC
vyrůstají nové mrakodrapy
11.1.2012 11:09   |  

Hlubokou hospodářskou depresi ve Spojených státech na přelomu 20. a 30. let, finanční krizi v Asii ve druhé polovině 90. let nebo globální úvěrovou krizi z posledních roků – všechna tato ekonomicky krušná období podle analytiků Barclays provázejí dokončování prací na velkolepých mrakodrapech.

Jako příklad uvádějí newyorský Empire State Building, který byl otevřen v roce 1931. Vůbec první mrakodrap patřící pojišťovně Equitable Life vyrostl v New Yorku v první polovině 70. let 19. století v období pětileté recese. Věže Petronas Towers v malajském Kuala Lumpuru se otevřely v roce 1998, tedy v době, kdy Asii zasáhla ekonomická krize. Nejvyšší budova světa, dubajský mrakodrap Burdž Chalífa, byl dokončen krátce před tím, než se tento emirát ocitl na pokraji bankrotu.

Podle analýzy Barclays můžou ale vysoké investice do budování mrakodrapů věštit přicházející problémy. „Pokud se potvrdí trend z minulosti, současný stavební boom v Číně a Indii může pouze odrážet špatné umístění kapitálu, které může v příštích letech vést ke korekci,“ tvrdí podle agentury Bloomberg analytici z Barclays Capital.

Aktuálně nejvyšší mrakodrap světa - Burdž Chalífa - měří 828 metrů.


Čtěte také: Saúdská Arábie chce trumfnout Dubaj, postaví nejvyšší budovu světa


V Číně je v současnosti rozestavěná zhruba polovina mrakodrapů na světě. Počet výškových staveb se v této nejlidnatější zemi světa má do roku 2017 zvýšit ze současných 75 na 141. V Indii, zemi s druhým největším počtem obyvatel na světě, investoři plánují během příštích pěti let vybudovat 14 nových mrakodrapů vyšších než 240 metrů. V současnosti jsou tam pouze dvě takové budovy.

Indická ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila růst pod sedm procent, nejníže za více než dva roky. V Číně se ceny obytných domů v prosinci propadly čtvrtý měsíc v řadě.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací

Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací

Čína plánuje umístit více robotů do svých továren a do roku 2020 chce patřit mezi deset zemí s největší automatizací svého průmyslu. Uvedl to Mezinárodní svaz pro robotiku (IFR) v… více

Mobilní web