Napálili blogery i novináře, Samsung pokutu v mincích nezaplatí

Internetem se ve středu začala šířit zpráva, že firma Samsung vyplatí firmě Apple peníze za rekordní pokutu v pěticentových mincích. Zprávu převzalo značné množství nejen anglicky psaných serverů a začala se lavinovitě šířit po internetu.

Pět centů alias niklák.
30.8.2012 19:34   |  

Celkem jednu miliardu v pěticentových mincích měla společnost zaslat pomocí třiceti kamionů do sídla společnosti Apple. Skutečnost je ovšem taková, že ačkoli si příběh žije dál vlastním životem, nic z toho se nestalo. Semínkem této zprávy se stal zřejmě příspěvek na humoristickém serveru 9gag.com.

Tomuto druhu žertovných nebo poplašných zpráv se na internetu říká hoax. A jako většina věcí, i hoaxy tu byly již před internetem. Ten nejznámější šířený v Česku ústně je o černé sanitce, co jezdí večer městem a sbírá malé děti na pokusy nebo prodej jejich orgánů.

Jak se podobným zprávám bránit a nenechat se napálit? Nejjednodušší je ověřit si zprávu z více zdrojů. Jenže ani to vám nemusí být platné, když ji převezmou i jiná média. Proto je důležité umět se spolehnout na vlastní úsudek a selský rozum. Například si v případě tohoto příběhu uvědomit, že rozsudek ještě stále není pravomocný a tudíž Samsung nemá důvod pokutu platit předčasně.


Čtěte také:

Samsung prohrál soud s Applem, musí zaplatit miliardu dolarů

Analytici: Poraženým ve sporu Applu se Samsungem je Google


I kdyby se tato společnost pro podobný druh pomsty nakonec přece jen rozhodla, nemohla by jej provést z jednoduchého důvodu. Pro tyto účely by totiž potřebovala sehnat 21 miliard pěticentových mincí. A to je nemožné, protože jich tolik v USA ani v oběhu není. Deník New York Times odhadoval, že v roce 2006 jich existovalo zhruba 20 miliard a například v roce 2010 jich bylo nově vyrobeno jen necelých 500 milionů kusů.

Dále si je nutné uvědomit, že jedna taková mince váží 5 gramů. Při uvedeném množství nikláků by taková hromada mincí vážila 105 tisíc tun. A pokud vezmeme v úvahu, že běžné auto s návěsem utáhne zhruba 30 tun nákladu, a v současnosti největší korbový sklápěč na světě, Liebherr T282B, maximálně 362 tun, musí být údaj o náklaďácích s 3 500 tunami nákladu zjevně falešný.

Kolik dolarů by taková vtipná platba v hotovosti firmu stála, je těžké odhadnout, ale jistě by nešlo o malou částku. Jedna rada a vtip na závěr. Pamatujte, že již Abraham Lincoln jednou pronesl:„Nevěřte všemu, co čtete na internetu.“

Autor: Miloslav Hamřík

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web