Létající draci dotáhli polárníky k rekordu

Belgičtí badatelé Dixie Dansercoer (50) a Sam Deltour (27) vytvořili nový rekord; přes Antarktidu se vydali s draky, které táhly jejich saně. Belgičané tak vytvořili nový světový rekord v délce nemotorizované polární expedice bez vnější pomoci, když za 74 dní překonali 5013 kilometrů.

 Dixie Dansercoer surfuje s drakem v Antarktidě
5.3.2012 12:55   |  

Jak píše server Sme.sk, dobrodruzi využili na cestě přes Antarktidu proudění větru, v němž mohli uplatnit draky, kteří táhli naložené těžké saně po ledu a sněhu. Denně se jim tak podařilo zdola v průměru skoro 68 kilometrů.

„Takto mohou lidé zdolat 60 až 70 kilometrů denně, což bylo nemožné za časů Amundsena a Scotta,“ řekl Dansercoer na tiskové konferenci na bruselském letišti po příletu z Antarktidy.

Předešlý rekord držel Nor Rune Gjeldnes, který v únoru 2006 přešel 4800 kilometrů za 90 dní.


Čtěte také: Britka Astonová je prvním člověkem, který překonal Antarktidu jen vlastními silami


Nová expedice měla náročný začátek. Dvojice Belgičanů totiž vyrazila z oblasti plné neschůdných útvarů, které z ledu a sněhu vymodeloval silný vítr. Ten vanul také proti nim, což jim také výrazně ztěžovalo situaci.

„Prvních několik hodin bylo nejhorších v mém životě,“ svěřil se Deltour. Podmínky se zhoršily natolik, že po deseti dnech padlo rozhodnutí znovu začít misi s jiným výchozím bodem.

Deltour a Dansercoer původně plánovali ujít více než 6 tisíc kilometrů, Nakonec se však rozhodli odjet z Antarktidy poté, co překonali světový rekord, protože léto na jižní polokouli se chýlilo ke konci.

Autor: nes

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web