Famózní maketa letadla vzešla z ruské dílny | E15.cz

Famózní maketa letadla vzešla z ruské dílny

5. září 2011 • 20:32
(VIDEO) Technologicky patrně nejpropracovanější rádiem řízená maketa letadla, jaká kdy vznikla, vzešla z dílny ruského leteckého modeláře Vitalije Robertuse. S modelem cvičného proudového letadla Jak-130 Robertus letos vyhrál mistrovský titul na prestižní modelářské soutěži Jet World Masters v Daytoně ve Spojených Státech. Desetiminutové video vám přiblíží stavbu a zálet jedinečného stroje.

Letoun Jak-130 je ve skutečnosti nástupcem českých cvičných strojů L-39 Albatros. Náročné stavbě jeho makety v měřítku ¼ předcházela pečlivá teoretická příprava, která v mnohém připomínala postupy skutečné letecké konstrukce.

Komponenty budoucícho stroje vznikaly nejdřív v podobě 3D na počítači, potom bylo potřeba vyrobit patřičné formy a přípravky. Samotný model se rodil takřka továrním způsobem, stavitel Vitalij Robertus dodržel například skutečnou konstrukci podvozku a neopomněl nejmenší detaily – funkční jsou například i palubní přístroje.

Náročná stavba makety skutečného letadla je odměněna realistickým letem. Přejme staviteli, ať jeho stroj létá bez nehody a je ozdobou mnoha modelářských přehlídek

Model nemá vyloženě obří rozměry (makety větroňů mívají rozpětí křídel 8 i 10 metrů), rozpětí křídel je necelých dva a půl metru, délka bezmála tři metry. Čtvrtinový Jak-130 váží 20 kilogramů a pohánějí ho dva proudové motory Evojet.

Autor: David Nesnídal
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!