Češi už darovali tisíce kol pro africké děti | E15.cz

Češi už darovali tisíce kol pro africké děti

Češi už darovali tisíce kol pro africké děti
Africký chlapec na kole, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
25. září 2012 • 11:38
Projekt Kola pro Afriku je celonárodním projektem a má v úmyslu pomáhat africkým dětem v Gambii. Dodáním opotřebovaných, ale funkčních jízdních kol se děti dostanou snáze do škol. Česká veřejnost vyslyšela výzvu o dárcovství již nepoužívaných kol, které by ještě mohly velmi dobře posloužit dětem právě v Gambii. Darovaných kol je již přes pět tisíc kusů. Organizátoři nyní řeší problém s financováním převozu kol do Afriky.

Za sedm měsíců existence projektu v ČR, díky vstřícnosti a dobrovolnému rozhodnutí organizací i jednotlivců bylo otevřeno přes 50 sběrných míst po celém území České republiky. V těchto sběrnách mohou zájemci zanechat ojetá (i nová) kola, náhradní díly i kolařské nářadí. Darovaná kola jsou určena dětem v africké Gambii. „Zatímco u nás je kolo prostředkem převážně volnočasového vyžití, v Africe jde o naprosto zásadní dopravní prostředek, a to i pro cestu do školy. Vedle chůze je doprava na jízdním kole jediným udržitelným způsobem pohybu v Africe,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda.

Ne všechna kola se do Afriky hodí

Společnost nyní řeší, jak finacovat převoz kol na kontinent a proto se rozhodla k doplnění strategie získávání financí. A to pomocí darovaných kol, která jsou ale nevhodná pro africký terén. Do Gambie poputují prozatím jen horská kola. Z celkového počtu darovaných kol tvoří horská kola 40%. Přibližně 30% kol se nedá použít vůbec, vzhledem k technickému stavu kol. Tato skupina bude z části rozebrána na náhradní díly a z části sešrotována. Zisk z odvozu kovošrotu bude opět použit na přepravu kontejnerů do Gambie. Zbývajících 20 až 30% bicyklů nelze použít pro prostředí v Africe.

„Dlouho jsme přemýšleli, jak nejlépe využít tento potenciál v kolech, které je lépe nevozit do Afriky. Tato kola mohou být využita fundraisingově, tedy k získání financí. Jsou to kola často zajímavá nebo i ve výborném stavu, jen nejsou vhodná pro africký terén a nebo z důvodu nedostupnosti náhradních dílů,“ říká Roman Posolda.

Cyklistika v africkém pojetíCyklistika v africkém pojetíAutor: Profimedia.cz
Spíše než prostředkem zábavy je kolo v Africe důležitým dopravním prostředkem

„Proto jsme se rozhodli pro následující řešení. Část technicky nejlepších kol z oněch nepoužitelných pro Afriku se budeme snažit prodat přes webové stránky Kola pro Afriku. Výtěžek z tohoto prodeje půjde přímo na převoz kontejnerů k dětem do Gambie. Věříme, že tímto řešením nezradíme myšlenku projektu Kola pro Afriku. Všem dárcům jsme vděčni za pomoc i jejich reakce. Dárce nechceme zradit a zneužít jejich dobrou vůli.“

Autor: red, nes
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!