Bill Gates se vrhl na solární toalety

Fotogalerie Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z předních světových filantropů, chce zlepšit život v třetím světě pomocí solárních záchodů. Nová sanitární technologie by v budoucnosti mohla i ve vyspělém světě značně snížit závislost populace na splachovacích toaletách.

 Toaleta, ilustrační foto Dalších 5 fotografií v galerii
21.8.2012 15:13   |  

Britský list Daily Mail přinesl informaci o tom, že Gates předal prestižnímu Kalifornskému institutu technologie šek na 100 tisíc dolarů (cca 2 miliony Kč) na podporu výzkumu solárních toalet. Miliardář doufá, že samostatná jednotka, která recykluje vodu a lidské exkrementy rozkládá na uložitelnou energii, by mohla pomoci zlepšit zdraví v zemích třetího světa.

Jak uvádí Daily Mail, kvůli nedostatku sanitace každoročně umírá 1,5 milionu dětí ve věku do pěti let a záchody západního stylu podle Gatese nejsou řešením, protože vyžadují příliš vody i složitou infrastrukturu.


Čtěte také: Vědci vyvíjejí program, který podle hlasu pozná nemoc


„Spousta z těchto inovací nejen přinese revoluci do sanitárních zařízení v rozvojovém světě, ale mohly by i pomoci transformovat závislost bohatých národů na tradičních splachovacích záchodech,“ řekl zakladatel softwarového gigantu.

Celkem má jeho nadace přispět 3,4 milionu dolarů (cca 68,4 milionu korun) na různé projekty vyvíjející nová sanitární zařízení. Podle jejích údajů totiž 2,6 miliardy lidí, tedy 40 procent světové populace - hlavně v subsaharské Africe a jižní Asii - nemá přístup k bezpečným hygienickým zařízením.

Autor: nes

Komentáře

Čtěte také

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Tvrdí to Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším… více

Komerční prezentace
Mobilní web