Angličtina na rovinu: Vrstevnatá angličtina a slova, s nimiž jste doma | E15.cz

Angličtina na rovinu: Vrstevnatá angličtina a slova, s nimiž jste doma

Angličtina na rovinu: Vrstevnatá angličtina a slova, s nimiž jste doma
Angličtina na rovinu
• 
25. října 2011 • 09:17
Minule jsme se bavili o těch otravných nepravidelných slovesech, která ničí život mnoha lidem. Řekli jsme si, že jsou to většinou slova germánská, která používali už anglosaští dobyvatelé. A také jsme viděli, že to jsou většinou slova, která reprezentují barbarské srdce anglického jazyka a vztahují se k nejběžnějším denním aktivitám: k jídlu, spaní, pití, hře, životu a smrti (eat, sleep, drink, play, live, die).

A všimli jsme si rovněž, že tato slova bývají jednoslabičná, jako třeba ‚work‘, ‚give‘ nebo ‚take‘; k nim se přidávají sem tam nějaké složeniny – třeba ‚understand‘, ‚become‘ a tak dále – asi aby to bylo zašmodrchanější. (Až budete chtít ohromit, může se hodit tato velmi vzrušující skutečnost: ze 157 nejčastěji používaných anglických nepravidelných sloves je jenom 13 víceslabičných).

Vlastně můžete od oka odhadovat, že pokud je v angličtině nějaké slovo jednoslabičné – a je fakt jedno, jestli je to sloveso, podstatné nebo přídavné jméno – tak je s největší pravděpodobností germánského původu, nebo v angličtině zevluje už tak nějakých nejmíň 800 let – jako třeba ‚place‘ (místo, umístit), které pochází z řečtiny a dostalo se k nám přes středověkou latinu a starou francouzštinu. A naopak to většinou platí také: slova s více slabikami velmi pravděpodobně pocházejí z latiny nebo řečtiny a do angličtiny se dostala přes francouzštinu.

Angličtina na rovinu: Jak to bylo doopravdy se vznikem jmen pro jídla

Názory a připomínky pište na angličtina@e15.cz

Autor: Darren Crown
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!