Angličtina na rovinu: Proč má angličtina nepravidelná slovesa? | E15.cz

Angličtina na rovinu: Proč má angličtina nepravidelná slovesa?

Angličtina na rovinu: Proč má angličtina nepravidelná slovesa?
Angličtina na rovinu
• 
20. září 2011 • 08:40
Docela chápu podezření, že angličtina je jedno obrovské spiknutí, které vám má komplikovat život: frázová slovesa, slovesné časy, předložky a spousta dalších nepříjemností. Jedním z prvních problémů, na které člověk narazí, jsou nepravidelná slovesa.

Nejenže jsou to zdánlivě nesmyslné komplikace, ale jakmile nabudete dojmu, že už je můžete hodit za hlavu, zjistíte, že je tu velká oblast gramatiky, kde jsou fakt potřeba – předpřítomný čas, pasivum, tvoření přídavných jmen ze sloves. Jsou jako mor. Takže se právem můžete ptát, proč vůbec existují.

Špatná zpráva je, že existují, protože se používají tak často. Jinými slovy, jsou to asi ta nejvíce užitečná slovesa, která znáte. Zamyslete se nad tím. Jak často používáte ‚mít‘, ‚jít‘, ‚dát‘ nebo ‚vzít‘ ve srovnání třeba se ‚zajímat‘ nebo ‚vzdělávat‘? Stejné je to u ‚have‘, ‚go‘, ‚give‘ a ‚take‘ versus ‚interest‘ nebo ‚educate‘. Všimli jste si, že nejběžnější anglická slovesa jsou nepravidelná?

Další logickou otázkou tedy je, proč by tomu tak mělo být. Lingvistická odpověď na tuto otázku je, že čím častěji se nějaké slovo používá, tím spíše bude lpět na svých nepravidelnostech. Pokud je nějaké slovo používáno stokrát denně, máte sto příležitostí si jej procvičit, takže si jej zafixujete. Se slovy, která používáte jen svátečně, je to ale jiné. Jakákoliv nepravidelnost, kterou taková slova mohou mít, se totiž dříve nebo později nejspíš ztratí – dá totiž práci dolovat taková slova z paměti.

Angličtina na rovinu Názory a připomínky pište na angličtina@e15.cz

Autor: Darren Crown
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!