Americké město spojené se slavnou bitvou jde do dražby

Fotogalerie V USA se bude dražit městečko Garryowen ve státě Montana, které je spojené s legendární bitvou u Little Bighornu. Za vyvolávací cenu 250 tisíc dolarů bude aukční síň Williams & Williams hledat nového majitele pro odlehlé sídlo, kde nastálo žijí jen dva obyvatelé a kde funguje pouze bistro, benzínka a malý obchod.

Obraz bitvy u Little Bighornu Dalších 8 fotografií v galerii
10.8.2012 13:15   |  

Aukční síť prodej na svých stránkách představuje jako „vzácnou příležitost získat město spolu se dvěma víceúčelovými budovami, benzínovou stanicí a hospodářským stavením“.

Ačkoli sama o sobě by taková zapadlá ves byla spíš nezajímavá, má pro milovníky americké historie velkou symbolickou hodnotu. Leží totiž poblíž místa, kde se roku 1876 odehrála bitva, v níž indiánští bojovníci z kmene Siouxů a Čejenů rozprášili několikasetčlenný oddíl americké kavalerie.

Slavný náčelník Sedící Býk tehdy shromáždil kolem 2000 mužů, kteří svedli krvavou bitvu s vojáky generála George Custera. Sebejistý a ješitný generál, indiány přezdívaný „Žlutý vlas“, udělal hned několik chyb - spěchal, ignoroval varování o přesile a rozdělil svůj prapor. Za hodinu lítého boje zahynulo 268 jeho vojáků, masakr přežil pouze jeden kůň. A zrodila se legenda, o které se dodnes zpívají písně a natáčejí filmy.


Čtěte také:

Poslední zhasne: z amerického Bufordu odchází jediný obyvatel, starosta

Vietnamský kupec koupil americké městečko ze necelý milion dolarů


Kromě městečka samého se v aukci budou prodávat i další předměty spojené s bitvou - například archiv vdovy po generálu Custerovi, který obsahuje osobní dokumenty, dopisy nebo třeba fotografie.

Aukční síň Williams & Williams už letos úspěšně vydražila jiné americké městečko. V dubnu si vietnamský kupec za 900 tisíc dolarů (asi 17 milionů korun) koupil obec Buford v americkém státu Wyoming. Vesnice přitom měla jediného obyvatele a tvořil ji jen ranč a benzinová pumpa.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web