V Polsku vědí jak na ďábla, prodávají o tom časopis

V Polsku začíná vycházet měsíčník Exorcista, který má silnou podporu některých římskokatolických kněžích. Podle nich jde o světově unikátní časopis, který je výhradně věnován vymýtání ďábla.

 Takto probíhá vymítání ďábla v Mexiku. (Foto: Profimedia)
11.9.2012 11:03   |  

Magazín tak navazuje na módní vlnu zájmu o zahánění démonů, která v Polsku v posledních letech nabyla velkých rozměrů. Podle démonologa, kněze Aleksandra Posackého se za posledních 15 let zvýšil počet exorcistů v zemi ze čtyř na 150. Zejména ve Varšavě je o ně zájem tak velký, že je zapotřebí čekat na seznamu žadatelů i tři měsíce.

Vymýtání ďábla se tak stalo nadmíru lukrativní záležitostí a způsobem podnikání, za které mají provozovatelé této bizarní služby platit polskému státu daně. Posacki si v tomto ohledu uchovává idealistický názor, že služba vymýtání démonů by se nicméně měla poskytovat zdarma, protože jen tak je „autentická“.

„K posednutí dochází v důsledku spáchání zla. Krádeže, zabití a jiné hříchy,“ vysvětluje Posacki, který je též profesor filozofie a teologie.


Čtěte také:

Reverend Moon po sobě zanechal sektu a miliardové impérium

Stát ulehčí muslimským a židovským jatkám


Paradoxní nárůst počtu případů údajnou posedlosti ďáblem v silně katolické zemi byl zaznamenán hned od pádu komunismu. Podle Posackého vyvěrá z bezmocnosti psychologů a psychiatrů se vypořádat s extrémními případy poruch, které nejsou s to vyléčit. A tak tam nastupuje procedura vymýtání na základě rituálních modliteb schválených v roce 1999 předchozím papežem Janem Pavlem II.

Exorcista a kněz Andrzej Grefkowicz prý s psychiatry aktivně spolupracuje, aby se vyvaroval chybné diagnózy a marně neodháněl démony tam, kde jsou pacienti skutečně postižení duševní nemocí či hysterií. Podle obou exorcistů zobrazují horory posedlost ďáblem velice přesně.

„Křik, hněv, vztek a hrozby jsou časté. Změna podoby nebo levitace je méně častá. Ale to se stává a je potřeba o tom mluvit. Viděl jsem to na vlastní oči,“ řekl Posacki novinářům.

První číslo měsíčníku, který se prodává o 62 stránkách vyšlo v 15 tisících výtiscích a stálo deset zlotých (60 korun). Na své obálce časopis avizoval titulky článků jako „Ďábel je skutečný“ nebo „Nový věk - duševní vysavač“.

Autor: čtk, kmb

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web