V Polsku vědí jak na ďábla, prodávají o tom časopis

V Polsku začíná vycházet měsíčník Exorcista, který má silnou podporu některých římskokatolických kněžích. Podle nich jde o světově unikátní časopis, který je výhradně věnován vymýtání ďábla.

 Takto probíhá vymítání ďábla v Mexiku. (Foto: Profimedia)
11.9.2012 11:03   |  

Magazín tak navazuje na módní vlnu zájmu o zahánění démonů, která v Polsku v posledních letech nabyla velkých rozměrů. Podle démonologa, kněze Aleksandra Posackého se za posledních 15 let zvýšil počet exorcistů v zemi ze čtyř na 150. Zejména ve Varšavě je o ně zájem tak velký, že je zapotřebí čekat na seznamu žadatelů i tři měsíce.

Vymýtání ďábla se tak stalo nadmíru lukrativní záležitostí a způsobem podnikání, za které mají provozovatelé této bizarní služby platit polskému státu daně. Posacki si v tomto ohledu uchovává idealistický názor, že služba vymýtání démonů by se nicméně měla poskytovat zdarma, protože jen tak je „autentická“.

„K posednutí dochází v důsledku spáchání zla. Krádeže, zabití a jiné hříchy,“ vysvětluje Posacki, který je též profesor filozofie a teologie.


Čtěte také:

Reverend Moon po sobě zanechal sektu a miliardové impérium

Stát ulehčí muslimským a židovským jatkám


Paradoxní nárůst počtu případů údajnou posedlosti ďáblem v silně katolické zemi byl zaznamenán hned od pádu komunismu. Podle Posackého vyvěrá z bezmocnosti psychologů a psychiatrů se vypořádat s extrémními případy poruch, které nejsou s to vyléčit. A tak tam nastupuje procedura vymýtání na základě rituálních modliteb schválených v roce 1999 předchozím papežem Janem Pavlem II.

Exorcista a kněz Andrzej Grefkowicz prý s psychiatry aktivně spolupracuje, aby se vyvaroval chybné diagnózy a marně neodháněl démony tam, kde jsou pacienti skutečně postižení duševní nemocí či hysterií. Podle obou exorcistů zobrazují horory posedlost ďáblem velice přesně.

„Křik, hněv, vztek a hrozby jsou časté. Změna podoby nebo levitace je méně častá. Ale to se stává a je potřeba o tom mluvit. Viděl jsem to na vlastní oči,“ řekl Posacki novinářům.

První číslo měsíčníku, který se prodává o 62 stránkách vyšlo v 15 tisících výtiscích a stálo deset zlotých (60 korun). Na své obálce časopis avizoval titulky článků jako „Ďábel je skutečný“ nebo „Nový věk - duševní vysavač“.

Autor: čtk, kmb

Komentáře

Čtěte také

HSBC čelí žalobě, banka prý umožnila drogovým kartelům praní peněz

HSBC čelí žalobě, banka prý umožnila drogovým kartelům praní peněz

Největší britská banka HSBC čelí žalobě ze strany rodin amerických občanů zavražděných drogovými kartely v Mexiku. Žaloba požaduje odškodné a tvrdí, že banka může být pohnána k… více

Komerční prezentace
Mobilní web