Filipínci dobývají trh bambusovými bicykly

Fotogalerie Rámy bicyklů prošly dlouhou cestu od oceli a hliníku k exotickým slitinám a karbonovým vláknům. Nyní se na Filipínách vracejí zpátky ke kořenům - tedy konkrétně k bambusu, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal. "Bambusové kolo" se stává žádaným zbožím místních ochránců přírody, kteří oceňují jeho nízkou uhlíkovou stopu. Bambus je také pevný a zároveň lehký - bambusová kola váží zhruba 3,5 až pět kilogramů.

  Bambusové bicykly Dalších 10 fotografií v galerii
24.3.2012 11:49   |  

Tyto bicykly vyrábí filipínská společnost KawayanTech (kawayan je filipínský výraz pro bambus), a jejím cílem je vyvinout „přirozené podoby bicyklů a dalších alternativních dopravních prostředků“, jako jsou například bambusové skateboardy, anebo kolečková křesla.

Firmu založili v roce 2009 členové horského klubu Filipínské univerzity. Jejich bicykly jsou nejen užitečné, ale i symbolické, protože je na nich jejich „ekologičnost“ na první pohled zřetelná, řekla listu The Wall Street Journal členka firmy Tammy Villanuevaová. „Ukazují, že jejich majitel myslí ekologicky, a představují také to, kým je - veselým, zdravým, Zemi milujícím člověkem,“ dodala.


Čtěte také: Obrazem: Jaro volá v sedlo kola


Bambusová kola jsou podle ní ale také uměleckým kouskem. Každý bambusový rám je vyrobený ručně. Společnost dostává bambusové „součástky“ mnoha částí Filipín a vybírá si především takové druhy, které jsou tvrdé a odolné, včetně těch, jež se využívají při výrobě nábytku.

Bambus dobře pohlcuje nárazy

Pak se bambus suší, aby se neštípal, a díly se spojují dohromady rostlinným vláknem abaka. Lidé, kteří bambusové rámy na kolech mají, tvrdí, že jim zajišťují hladší jízdu než některé z nejsofistikovanějších kovových slitin, především proto, že bambus přirozeně pohlcuje nárazy z terénních nerovností.

KawayanTech zatím prodal asi 80 různých druhů bicyklů včetně dětských pro malé i větší děti. Běžné městské kolo pro dospělé od této firmy stojí v přepočtu 238 dolarů (asi 4400 korun). Za horskou variantu zákazník zaplatí zhruba dvojnásobek.

čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Jaguar Land Rover vydělal přes 100 miliard, plánuje další investice

Jaguar Land Rover vydělal přes 100 miliard, plánuje další investice

Zisk britské automobilky Jaguar Land Rover za poslední finanční rok stoupl meziročně o 4,5 procenta na 2,6 miliardy liber (101 miliard korun). Výnosy firmy, která vyrábí luxusní… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web