Zemřel textař a básník Pavel Vrba | E15.cz

Zemřel textař a básník Pavel Vrba

Zemřel textař a básník Pavel Vrba
Pavel Vrba
• 
7. září 2011 • 14:48
(AUDIO) Ve věku 73 let zemřel dnes v pražské Nemocnici Na Františku populární textař a básník Pavel Vrba, autor textů k hitům jako Osmý den či Jasná zpráva z repertoáru skupiny Olympic. Příčinou jeho úmrtí byla mozková příhoda. Jako vzpomínku na Pavla Vrbu přidáváme odkaz na píseň Jména, jeden z hitů Leška Semelky, k němuž napsal text.

Na dráhu profesionálního textaře ve svobodném povolání se Vrba vydal už v polovině 60. let minulého století, kdy opustil původní zaměstnání konstruktéra ve výzkumném ústavu. Jednou z jeho prvních písní vydaných na desce byl hit tehdy začínající Heleny Vondráčkové nazvaný Mám ráda cestu lesní. „Šel jsem absolutně napříč scénou. Zpěváci se rodili a odcházeli, ale já jsem zůstával. De facto můžu říct, že tady neexistuje nikdo, kdo v české populární hudbě jakkoli zasvítil, že bych s ním někdy něco neudělal,“ řekl tehdy.

Píseň Jména patří do zlatého fondu české popmusic

Na seznamu zpěváků zpívajících písně s jeho texty nechybějí Lucie Bílá, Marie Rottrová a Karel Gott. S tím se znal od svých zhruba šestnácti let ještě z kavárny Vltava, kde tento interpret začínal. Důležitou položku ve Vrbově biografii znamenala také také tvorba pro divadla. Například představení Slaměný klobouk dělal podle svých slov třikrát v různém provedení. Veršoval většinou na hotovou hudbu a psal plnicím perem. Rád vzpomínal na 90. léta, kdy vedle toho působil v Hudebním divadle Karlín. Byl tam tehdy dokonce dramaturgem.

Autor: ČTK, nes
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!