Zakuste krásu avantgardního divadla | E15.cz

Zakuste krásu avantgardního divadla

Zakuste krásu avantgardního divadla
Od avantgardy ke slávě. Avantgardním divadlem zahájili kariéru dnes proslulí tvůrci jako Robert Wilson
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Stanislav Šulc

Po dvojici mimořádných publikací věnujících se filmu a hudbě (Umění filmu a Už zbývá jen hluk) se k českému čtenáři dostala ještě jedna podobně významná uměnovědná kniha. Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze vydalo studii Arnolda Aronsona Americké avantgardní divadlo, která čtenáři mistrovským způsobem představí významné proměny divadelnictví minulého století, ale také dodá mnoho podnětů k zamyšlení o umění, avantgardě a jejich významu pro život obecně.

Typicky americkým stylem psaní o umění plným citací z dobových pramenů zachycuje ohromnou paradigmatickou změnu, jíž divadlo ve Spojených státech amerických během minulého století prošlo. Klíčový posun proběhl od textu (dramatu) směrem k vlastní inscenaci (zážitku). To znamenalo odvržení klasických postrenesančních východisek dramatu a pokus o ustavení přístupů nových. V tom hráli klíčovou roli lidé z jiných oblastí – například modernistka Gertrude Steinová a její landscape drama, „šamanské rituály“ Antonina Artauda a především převratný přístup k hudbě Johna Cage.

Eragon se dočkal obyčejného konce

Ve spojení s krizí tradičních dramat symbolizovaných broadwayskými produkcemi a příchodem konkurenční televize (jež klasická vyprávění a zábavu přinesla lidem až do obýváku) se právě z jejich experimentů náhle vyčlenily zcela nové inscenační postupy a přístup k divadlu jako takovému.

Ačkoli po zlatém období avantgarda vyklidila pozice a její postupy postupně pohltila oficiální scéna, její stopa je nesmazatelná. A Aronsonova publikace ji mapuje dokonalým způsobem.

Arnold Aronson: Americké avantgardní divadlo

Nakladatelství: Akademie múzických umění, 2011
Překlad: Daniela Jobertová, Jan Hančil
Hodnocení: 100 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!