Za porozumění Hitlerovi vyloučili von Triera z festivalu v Cannes

19.5.2011 16:50   |  

Svým „jistým pochopením pro Hitlera“ otestoval ve středu na tiskové konferenci slavný režisér Lars von Trier práh politické korektnosti canneského filmového festivalu. I když později své výroky mírnil a omluvil se, dnes jej organizátoři označili za nežádoucí osobu na festivalu. Von Trierův film Melancholia, který soutěží o Zlatou palmu, v soutěži zůstává.

Lars von Trier, sedící na tiskové konferenci mezi herečkami Charlotte Gainsbourgovou a Kirsten Dunstovou, po celou dobu hovořil na hranici ironie, sarkasmu a žertu. V jednu chvíli, když mluvil o svém pravém otci, jímž byl Němec jménem Hartmann, Trier řekl, že zjistil, že otec byl nacistou. Pak chtěl publiku zřejmě přiblížit své pohnutky a pokračoval opět na riskantní hraně žertu a nadsázky:

„Cítil jsem jisté potěšení… Co mohu říct. Rozumím… Hitlerovi.“ Na režisérovi bylo vidět, že se pod jeho podivným žertováním objevila myšlenka, kterou se publiku rozpačitě snažil vysvětlit, ale dařil se mu spíš opak: „Není to asi nejlepší typ (Hitler), udělal špatné věci, ale vidím ho, jak tam sedí ve svém bunkru. Ano, chápu toho člověka.“

Kontroverzní výstup Larse von Triera na tiskové konferenci filmového festivalu v Cannes

Na hraně ironie a sarkasmu

Ve tváři Kirsten Dunstové se v tom okamžiku zračily velké rozpaky, nejistě se usmívala a za zády von Triera se nakláněla k Charlotte Gainsbourgové se slovy: „Můj bože.“ Lars von Trier pak svá slova mírnil, ale spíš přilil oleje do ohně a svou promluvu zakončil spíš jako v povedeném britcomu než na konferenci světového festivalu: „Ale počkjte, já nejsem pro druhou světovou válku, nemám nic proti Židům, jsem dokonce dost prožidovský… i když zase ne tak moc, protože Izrael je jako osina v zadku… Jak se z toho teď vyvléknout? Tak dobře, jsem nácek.“ Během projevu byl von Trierovi odezvou ojedinělý smích žurnalistů, spíše však šokované ticho.

Později se režisér omluvil. Řekl, že se nechal unést k provokaci a že není antisemita, rasista ani nacista. Pozdní lítost mu ale příliš nepomohla. Správní rada festivalu se kvůli jeho výrokům dnes sešla na zvláštním zasedání. Ve svém komuniké pak uvedla: „Správní rada toto vyjádření velmi rozhodně odsuzuje a prohlašuje Larse von Triera na festivalu v Cannes za nežádoucí osobu, a to s okamžitou platností.“. Von Trierovo vyloučení žádali už ve středu i někteří filmaři. V komuniké se také píše, že festival nabízí umělcům z celého světa výjimečnou tribunu k předvedení svých děl a k obraně svobody slova a tvorby. Správní rada vyslovuje hluboké politování nad tím, že Lars von Trier této tribuny využil „k nepřijatelným, netolerovatelným výrokům, jež odporují ideálům humanity a velkorysosti, jež tvoří základ samotné existence festivalu.“ V Bruselu podpořil vedení festivalu francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand. Řekl, že von Trier překročil meze a dopustil se nepřípustné, nedůstojné provokace.

První vyloučení v historii festivalu

Podle agentury AP byl v 64leté historii festivalu v Cannes poprvé někdo vyloučen. Mluvčí festivalu nebyla zatím schopná odpovědět. zda se dánský režisér bude moci někdy na tuto filmovou událost vrátit.

Pětapadesátiletý Lars von Trier si odnesl Zlatou palmu z Cannes v roce 2000 za film Tanec v temnotách. Snímek Melancholia, s nímž přijel letos, byl řazen mezi favority. K jeho známým filmům patří také Prolomit vlny, Dogville a Antikrist. Posledně jmenovaným filmem vzbudil von Trier rozruch na festivalu už loni; polovina lidí ho považovala za nechutný, druhá polovina o něm mluvila jako o mistrovském díle. Charlotte Gainsbourgová za něj dostala cenu pro nejlepší herečku.

Autor: David Nesnídal

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web