Velkou cenu Ekofilmu získal britsko-německý film Království lesa

8.10.2011 20:18   |  

Velkou cenu Ekofilmu dnes v Českém Krumlově dostal film Království lesa režiséra Jana Hafta. Vítězný britsko-německý snímek pojednává o přírodě v evropských pralesích. Porota 37. ročníku mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví ho vybrala z 59 soutěžních titulů, které postoupily do finále.

Slavnostní zakončení festivalu se odehrálo v Městském divadle. Ceny byly rozdány v 11 kategoriích, další ocenění udělili diváci. Zvláštní cenu mezinárodní poroty získal německý snímek Nečekaně chytrá zvířata, který natočil Georg Graffe. Cenu od studentské poroty dostali režiséři Ladislav Miko a Ivan Stříteský z České republiky za snímek Silva Gabreta - Jak se rodí šumavský horský les.

U festivalových návštěvníků měl největší ohlas český film Když kámen promluví. Portrét herce Jaroslava Duška natočil Viliam Poltikovič. Herec je v posledních letech průvodcem Ekofilmu.

Trailer k vítězného snímku - Krílovství lesa

Projekce v Českých Budějovicích, Třeboni, Českém Krumlově a v Kinobusu Ekofilmu od pondělního zahájení festivalu navštívilo 7000 diváků. Hlavním mottem letošního ročníku byl Mezinárodní rok lesů, vyhlášený OSN. Přehlídku symbolicky zahájil působivý americký dokument O lesech a lidech, který na výzvu OSN vznikl v režii Yanna Arthuse-Bertranda.


Čtěte také: Na premiéru filmu o Georgu Harrisonovi přišli McCartney i Starr


Své filmy na přehlídku tentokrát přihlásilo 35 zemí z celého světa, i tak vzdálených jako Jihoafrická republika, Šalamounovy ostrovy či Ekvádor. Nejvíce filmů přihlásilo Německo (48), dokonce více než čeští autoři (46). O ceny se ucházely tituly vybrané z 202 přihlášených.

Filmy posuzovala šestičlenná porota. Usedli v ní americký potápěč a ekolog William Parks, novozélandský režisér Ilja Ruppeldt, architekt Osamu Okamura, Dagmar Rajčanová, organizátorka slovenského festivalu Envirofilm, prezidentka Ecomove International Alice Aronová a filmový producent a publicista David Prudký.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web