Věčná válka se Vietnamem inspiruje, ale jde mnohem dál

Nakladatelství CREW pokračuje ve své řadě Mistrovská díla evropského komiksu a záslužně se snaží seznámit české čtenáře s tím nejlepším, co na poli sekvenčního vyprávění v Evropě vzniklo. Po famózním Incalu je třetím svazkem edice Věčná válka, společné dílo amerického válečného veterána Joea Haldemana a belgického kreslíře Marka van Oppena, známého pod uměleckým jménem Marvano. Podobně jako Incal i Věčná válka si místo v exkluzivním klubu jednoznačně zaslouží.

Ukázka z komiksu Večná válka
15.12.2011 8:54   |  

Haldeman přiznává hlavní inspirační zdroj svého majstrštyku – byla jím válka ve Vietnamu, kam byl později slavný tvůrce sci-fi literatury nedobrovolně naverbován. A zážitky z přípravného tábora i samotného vietnamského pekla dokázal přetavit ve fascinující grafický román, jenž o válce jako takové a jejích důsledcích řekne více než většina realistických děl.

Hadelman vypráví netradiční osud vojína Mandelly, který je v roce 2010 odveden do první intergalaktické války lidstva s prozatím nepříliš známými vetřelci Tauřany. Zástupci lidstva nevědí, kde přesně Tauřani sídlí, jak vypadají, jaké jsou jejich technologie. Jistá je pouze vzájemná nenávist a potřeba nepřítele eliminovat. Proto se Mandella vydává spolu s prvními bojovníky do vzdálených koutů vesmíru vstříc neznámému nebezpečí.

Haldeman skvěle tematizuje cestování časem a s ním spojené časové paradoxy. Takže byť během bojových akcí a čekání na různých základnách Mandella zestárne jen o několik měsíců, při návratu na Zemi je svět starší o několik desetiletí. A nejen Země, ale především tamní obyvatelé, již se potýkají se zcela novými problémy, morálka i etika se proměnily, zásadní změnou prošly i mezilidské vztahy.

Haldeman do extrému dovádí možné pocity vojáka navrátivšího se z Vietnamu do zcela proměněné Ameriky. Na rozdíl od svobodnější země, jíž se USA snad během vietnamského konfliktu staly, je však v Haldemanově vizi lidstvo mnohem svázanější a manipulováno organizací PSOSN. Ta ovládá každou jednotlivost lidského života od médií a pracovních možností až po populační politiku. Není se co divit, že se Mandella po nátlaku vrací do akce a jeho dobrodružství končí až v roce 3177, kdy je již dávno po válce a obě vesmírné rasy se pomalu začínají prolínat. Věčná válka je myšlenkově bohaté dílo, které skvěle doplňuje vynikající kresba. Tedy sci-fikomiks par excellence.


Joe Haldeman, Marvano: Věčná válka

Nakladatelství: CREW, 2011
Překlad: Hana Zahradníčková
Hodnocení: 90 %

Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki… více

Komerční prezentace
Mobilní web