Ve švýcarském Locarnu začíná 65. ročník filmového festivalu

Ve švýcarském Locarnu dnes začíná 65. ročník mezinárodního filmového festivalu, který patří vedle festivalů v Benátkách, Cannes a Berlíně k nejvýznamnějším filmovým soutěžím v Evropě. O prestižní hlavní cenu Zlatého leoparda se zde utká 19 filmů, z nichž 13 zde bude mít světovou premiéru. Ocenění budou slavnostně udělena na středověkém Piazza Grande na závěr festivalu 11. srpna.

 Filmfestival v Locarnu, ilustrační foto
1.8.2012 11:41   |  

Svou účast na festivalu přislíbily takové hvězdy jako britská herečka Charlotte Ramplingová, francouzský herec Alain Delon či australská popová zpěvačka Kylie Minogueová.


Čtěte také: Festivalu se nedaří bojovat s odlivem diváků, ale přibývá filmových tvůrců


Festival zahájí thriller The Sweeney od britského režiséra Nicka Lovea. Celkem zde bude promítnuto téměř 300 filmů. První cena je dotována finanční částkou 90 tisíc švýcarských franků (asi 1,9 milionu korun), o kterou se rovným dílem rozdělí režisér a producent vítězného snímku.

Piazza Grande v Locarnu během loňského filmového festivalu

V Locarnu svá první ocenění získali i režiséři světového formátu jako Ital Roberto Rossellini (1906-1977), Francouz Claude Chabrol (1930-2010) nebo Miloš Forman (1932), který získal proslulost v Československu a po odchodu do USA po roce 1968 dostal Oscary za své americké filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.

Autor článku: čtk

Komentáře

Čtěte také

Japonsko by letos mohlo oživit až devět jaderných reaktorů

Japonsko by letos mohlo oživit až devět jaderných reaktorů

Čtyři roky po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima by Japonsko mohlo letos opět spustit devět odstavených 48 reaktorů. Zemi závislé na dovozu 84 procent spotřebovávané… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web