V dokumentárním portrétu scénografa Svobody se skrývá faustovské drama

7.4.2011 8:02   |  

Den před devátým výročím úmrtí scénografa Josefa Svobody přichází do kin zajímavý dokument, který natočil jeho vnuk Jakub Hejna. Divadlo Svoboda představuje práci, život a osobnost jednoho génia. Ale také cenu, která se někdy platí za úspěch.

Josef Svoboda byl tak mezinárodně věhlasným umělcem, že dokument o něm by měl cenu, i kdyby dopadl jako průměrný životopisný portrét. Scénografové se nestávají velkými celebritami. Muž, který vytvořil řadu dechberoucích scén, spoluzakládal Laternu magiku, stál i u počátků Pražského Quadriennale, inovativně používal světlo a odrazy a pracoval po světě s lidmi jako Laurence Olivier, si zaslouží, aby se o něm doma vědělo a aby ho znaly i další generace.

Divadlo Svoboda ale nedopadlo jako průměrný životopisný portrét jedné hvězdy. Hejna v roli režiséra a průvodce filmem debutuje, ale s dokumenty má zkušenost jako střihač snímků Eriky Hníkové nebo Heleny Třeštíkové. Jako Svobodův vnuk se snáze dostane do scénografova soukromí, z nějž vytahuje víceméně jen věci, které profilu umělce dodávají plasticitu. A s dědovou bustou, kterou si na úvod rázně vypůjčí z Národního divadla, cestuje nejen po divadlech a spolupracovnících, ale i po různých kapitolách Svobodova života. Mezi ně patří kromě slávy a uznání i milenka, ne vždy nejvřelejší vztahy se spolupracovníky nebo spolupráce s StB.

Na začátku filmu Svobodovi známí – každý jinak – hodnotí, jak se svému předobrazu busta podobá, a tím jemně upozorní, že i následující dílo bude směs pohledů, názorů a vzpomínek. Hejna se ji pokusil v rámci možností sestavit z různých způsobů vyprávění. Ale hlavně se mu povedlo, sice ne bez dramaturgických nedostatků, ale i tak obdivuhodně, svou mozaiku poskládat z velmi různorodých kusů. A tak z ní vyšel nejen film, který si jeden vnuk natočil o svém slavném dědečkovi, aby ho konečně poznal. Ale i dokument o talentu, umění, divadle, komunistickém Československu i o těžkých volbách a morálních kompromisech.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Divadlo Svoboda

(dokument, Česká republika, 98 minut)
Režie: Jakub Hejna
Účinkují: Jakub Hejna, Josef Svoboda, Jan Kačer, Jaromír Pleskot
Premiéra: 7. dubna
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web