V dokumentárním portrétu scénografa Svobody se skrývá faustovské drama

7.4.2011 8:02   |  

Den před devátým výročím úmrtí scénografa Josefa Svobody přichází do kin zajímavý dokument, který natočil jeho vnuk Jakub Hejna. Divadlo Svoboda představuje práci, život a osobnost jednoho génia. Ale také cenu, která se někdy platí za úspěch.

Josef Svoboda byl tak mezinárodně věhlasným umělcem, že dokument o něm by měl cenu, i kdyby dopadl jako průměrný životopisný portrét. Scénografové se nestávají velkými celebritami. Muž, který vytvořil řadu dechberoucích scén, spoluzakládal Laternu magiku, stál i u počátků Pražského Quadriennale, inovativně používal světlo a odrazy a pracoval po světě s lidmi jako Laurence Olivier, si zaslouží, aby se o něm doma vědělo a aby ho znaly i další generace.

Divadlo Svoboda ale nedopadlo jako průměrný životopisný portrét jedné hvězdy. Hejna v roli režiséra a průvodce filmem debutuje, ale s dokumenty má zkušenost jako střihač snímků Eriky Hníkové nebo Heleny Třeštíkové. Jako Svobodův vnuk se snáze dostane do scénografova soukromí, z nějž vytahuje víceméně jen věci, které profilu umělce dodávají plasticitu. A s dědovou bustou, kterou si na úvod rázně vypůjčí z Národního divadla, cestuje nejen po divadlech a spolupracovnících, ale i po různých kapitolách Svobodova života. Mezi ně patří kromě slávy a uznání i milenka, ne vždy nejvřelejší vztahy se spolupracovníky nebo spolupráce s StB.

Na začátku filmu Svobodovi známí – každý jinak – hodnotí, jak se svému předobrazu busta podobá, a tím jemně upozorní, že i následující dílo bude směs pohledů, názorů a vzpomínek. Hejna se ji pokusil v rámci možností sestavit z různých způsobů vyprávění. Ale hlavně se mu povedlo, sice ne bez dramaturgických nedostatků, ale i tak obdivuhodně, svou mozaiku poskládat z velmi různorodých kusů. A tak z ní vyšel nejen film, který si jeden vnuk natočil o svém slavném dědečkovi, aby ho konečně poznal. Ale i dokument o talentu, umění, divadle, komunistickém Československu i o těžkých volbách a morálních kompromisech.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Divadlo Svoboda

(dokument, Česká republika, 98 minut)
Režie: Jakub Hejna
Účinkují: Jakub Hejna, Josef Svoboda, Jan Kačer, Jaromír Pleskot
Premiéra: 7. dubna
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web