Startuje Febiofest s hvězdou italského filmu Morettim

Další, už 19. ročník Febiofestu dnes večer slavnostně začíná v Praze, místní multiplex Cinestar Anděl obsadí do pátku 30. března, pak se jeho ozvěny vydají do regionů.

 Habemus Moretti.
Italský režisér
přijede do Prahy
představit svou
novinku Máme
papeže
22.3.2012 8:09   |  

V pestrém programu, který opět doprovází i koncerty v okolí Cinestaru, letos chybí speciální improvizovaný sál, v němž se zadarmo promítaly tematicky spřízněné filmy (loni například vznikl na letišti). I bez něj na diváky čeká 182 filmů z pětapadesáti zemí rozdělených do sekcí podle původu.

Mezi nimi se objevují předpremiéry i snímky, které se do české distribuce nedostaly, zato ve světě vzbudily zájem. Jako jeden z vítězů loňského Sundance Martha Marcy May Marlene, oskarový kandidát a belgický divácký hit Býčí šíje, nové Bouřlivé výšiny, kterým Andrea Arnoldová dodala víc syrovosti a sexu, nebo režijní debut Angeliny Jolieové, milostné drama z balkánské války V zemi krve a medu.

Sál pro experimentální díla osobně navštíví inovátoři Denis Coté a Ruben Östlund, mezi snímky s gay a lesbickým námětem patří irské drama Albert Nobbs nominované na tři Oskary i hravě obskurní parodie sci-fifilmů padesátých let Osamělá lesbo-ufounka hledá spřízněnou duši.

V rámci Kina osobností, miniretrospektiv hlavních hostů letošního Febia, tentokrát diváci mohou v prvním sále multikina u Anděla potkat herečky Sandrine Bonnaireovou a Zuzanu Kronerovou nebo režiséry Andrease Dresena, Andreje Zvjaginceva či Nanniho Morettiho. Ten si v Praze převezme i Kristiána za přínos světové kinematografii stejně jako další host – Agnieszka Hollandová zrovna natáčející v Česku palachovské televizní drama Hořící keř.

Na otočku přijede i její krajan, uznávaný kameraman Sławomir Idziak, aby představil svou práci ve 3D na velkofilmu Varšavská bitva 1920. Kino Ponrepo se do Febiofestu zapojí přehlídkou Jiřího Krejčíka. Jeden z nejstarších stále činných režisérů světa se zúčastní i debaty o Císařově pekaři, kterého začal v padesátých letech natáčet a byl od něj odstaven.

V programu zůstává i soutěž Nová Evropa věnovaná tvorbě začínajících evropských tvůrců. Porota vybraná z veřejnosti dá jednomu z nich Grand Prix, která mu pak může pomoci do českých kin jako loňskému vítězi, polské krimi Křtiny. Šanci má letos i absolventský film z FAMU Slovince Olma Omerza Příliš mladá noc, jediný česky mluvený zástupce na letošním Berlinale.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Iva Přivřelová

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web