Spielbergovi se Tintin vydařil mimořádně

Šéfové kultovních animačních studií Pixar a DreamWorks by se měli začít bát. Letošní rok totiž znamená velkou revoluci v americké mainstreamové animaci a do tohoto donedávna spíše upozaďovaného byznysu se pouští velká filmařská jména. Nejprve měl na jaře premiéru Rango, animák Gora Verbinského (tvůrce Pirátů z Karibiku) a nasadil tak vysokou laťku, že mu novinky Pixaru (Auta 2) ani DreamWorks (Kung Fu Panda 2) nedosáhly ani po kotníky.

Akční hrdinové. Mladý reportér Tintin a jeho věrný pejsek Filuta se rádi pouštějí do velkých dobrodružství
27.10.2011 7:23   |  

Nyní do kin vstupují Tintinova dobrodružství, adaptace slavných Hergého komiksů, pod níž jsou podepsáni Steven Spielberg (režie) a Peter Jackson (produkce). Snímek Rango tak získal první vážnou konkurenci v klání o nejlepší animovaný film roku. Tintinova dobrodružství jsou totiž zatraceně podařená.

Filmový Tintin respektuje ducha komiksové předlohy, a to vskutku do důsledků. Nezbavuje se infantilních vedlejších postav (dvojice detektivů Interpolu), představuje reportéra Tintina jako silného akčního hrdinu a posílá jej do nového dobrodružství. Spolu s věrným pejskem Filutou musí rozluštit tajemství tří modelů lodiček, po němž prahne nesympatický Sacharin. Pomoci jim v tom může věčně opilý kapitán Haddock, který s tajemstvím lodiček má mnohem více společného, než se původně zdálo. Cesta k pořádnému dobrodružství plná nebezpečí, honiček a akčních scén se tím otevírá.


Čtěte také: Spielberg bere Hollywood útokem


A v podání Stevena Spielberga, který je v žánru rodinného animovaného filmu nováčkem, je tato cesta téměř brutálně dynamická. Vedle podařeného scénáře, který skvěle mísí žánr detektivky a dobrodružné literatury, onu dynamiku dílu vtiskuje především výtečná animace a invenční střih. Spielberg sice debutuje jako režisér animáku, ale filmař je velezkušený. Opět spojil síly s kameramanem Januszem Kaminským, díky čemuž se nový Tintin nepodobá žádnému podobnému snímku (ostatně to platí i pro Rango, na němž spolupracoval kultovní kameraman Roger Deakins). Tintin tak téměř nepůsobí jako animovaný film, ale jako fotograficky plnohodnotné dílo. Přesto se tvůrci neuchylují k samoúčelné fotorealističnosti, což by snímku ublížilo. Především tváře hrdinů jsou stále dost stylizované.

Animační postupy pak jsou ale ještě důležitější pro střih. Spielberg se přiučil při sledování kultovního Speed Racera a mnoho scén provazuje velmi netradičním střihem, který vymysleli právě tvůrci Speed Racera, bratři Wachovští. Ten stírá hranice mezi běžným ostrým střihem a kamerovou jízdou a je něčím mezi tím. Působí to skvěle a je to jeden z důvodů, proč je Spielbergův Tintin tak svižný.

Tintinova dobrodružství jsou skvělým rodinným filmem, který respektuje mladého diváka a dává mu jeho vlastního Indiana Jonese. Pánové Spielberg a Jackson si zaslouží potlesk stejně jako celý jejich tým.

Tintinova dobrodružství

(animovaný, USA, 107 minut)
Režie: Steven Spielberg
Mluví (v původním znění): Jamie Bell, Daniel Craig, Andy Serkis
Premiéra: 27. října
Hodnocení: 90 %

Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web