Šokující Kim Ki-duk porazil mistrovského Andersona

Novinka korejského režiséra Kim Ki-duka Pieta překvapivě získala Zlatého lva 69. ročníku benátského festivalu. Výbušná náboženská alegorie o násilí a chudobě, v níž se známý a v Česku oblíbený filmař vrací ke svému expresivnímu šokujícímu stylu, tak odsunula kritiky milovaný a preferovaný opus Paula Thomase Andersona The Master.

 Režisér Kim Ki-duk (uprostřed)
10.9.2012 17:21   |  

Drama o vzniku náboženské sekty v poválečné Americe, inspirované zakladatelem scientologie L. Ronem Hubbardem i kusem života Johna Steinbecka, získalo alespoň Stříbrného lva za režii. Anderson, autor Magnolie či Až na krev tím zkompletoval svou pozoruhodnou sbírku sošek ze všech třech velkých festivalů. Master dostal i Volpiho pohár pro nejlepšího herce. Ten společně patří Philipu Seymouru Hoffmanovi a Joaquinovi Phoenixovi, který ještě před čtyřmi lety vyhrožoval, že končí s herectvím.

Cenu poroty udělila jury vedená americkým režisérem Michaelem Mannem druhému dílu trilogie o třech sestrách Rakušana Ulricha Seidla. Snímek nazvaný Ráj: Víra vypráví o oddané katoličce, které se do života vrátí postižený muslimský manžel. Předchozí díl Ráj: Láska o sexuálním turismu soutěžil letos v Cannes.


Čtěte také: Hollywood zklamaly tržby, návštěvnost byla přímo tragická


Francouz Olivier Assayas se vrátil k době, v níž se odehrával jeho předchozí životopisný epos Carlos, a jeho částečně autobiografická novinka Něco ve vzduchu vzdává poctu studentskému aktivismu sedmdesátých let. Odvezl si díky ní cenu za scénář. Nejlepší herečkou byla zvolena mladá Izraelka Hadas Jaronová, z filmu Fill the Void o domluveném manželství v chasidské židovské komunitě.

Očekávaný epos Terrence Malicka, který uznávaný režisér natočil pouhý rok po Stromu života, se opět dočkal rozporuplného přijetí. To the Wonder, rozmáchlou meditaci o bohu a lásce s řadou hollywoodských hvězd, v Benátkách kritici vybučeli. Strom života vyvolal loni v Cannes podobnou reakci, a přesto festival vyhrál, novinka ale tentokrát nepřesvědčila ani porotu.

Ohlasy na letošní soutěž jinak vyzněly spíše pozitivně. Ocenily pestrost soutěže, v níž se velká jména potkala se zajímavými nováčky. Staronový ředitel Alberto Barbera nezapomněl na slib, že Benátky se budou snažit vrátit od nafouklosti a šílenství kolem celebrit k relevantním filmům, podobné fiasko jako loni kolem Madonnina filmu W. E. se tedy neopakovalo.

***

Benátský filmový festival Zlatý lev Pieta (režie Kim Ki-duk) Stříbrný lev za režii Paul Thomas Anderson (The Master) Zvláštní cena poroty Ráj: Víra (režie Ulrich Seidl) Nejlepší herec Philip Seymour Hoffman & Joaquin Phoenix (The Master) Nejlepší herečka Hadas Jaronová (Fill the Void) Nejlepší scénář Olivier Assayas (Něco ve vzduchu) Pramen MFF Benátky

Autor: Iva Přivřelová

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web