Sandmanovský mýtus pomalu končí a přenechává vládu Luciferovi | E15.cz

Sandmanovský mýtus pomalu končí a přenechává vládu Luciferovi

Sandmanovský mýtus pomalu končí a přenechává vládu Luciferovi
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Repro E15
14. prosince 2011 • 07:07
Představivostí a melancholií prosycená, kultovní nálepkou označená komiksová série Sandman přechází do nejtěžší části. Spojit předchozích osm knih v závěrečné eskalaci a připravit cestu pro katarzi posledního dílu i svého nástupce, krále s krvavou břitvou v ruce, samotného Lucifera.

Sága Sandman Angličana Neila Gaimana plná poetických i krutých příběhů chycených mezi naší realitou a říší snů je nejvlivnějším komiksem u nás. Díky němu se tento trh krom tvrdého jádra fanoušků otevřel široké čtenářské obci převážně těch nejnáročnějších konzumentů.

V aktuální deváté knize z deseti, Blahovolné, je fáze předchozích experimentů a hledání hranic už dávno za námi a vše funguje, jak má. Netuctové nadpřirozené postavy i lidé umírají či nacházejí svůj osud, dialogy jsou plné syrovosti a síly a Gaimanem vytvořený svět moderního mýtu opět boduje originalitou a melancholií plynoucí ze snahy pochopit nejistý důvod naší existence.

Tvorbu Káji Saudka přiblíží jeho nové komiksové muzeum v Praze

Aby rozhodl osud hlavního protagonisty, pána snů Sandmana, autor bez zaváhání spojuje desítky postav, dějových linií a událostí z minulých dílů. Nečekejte ale epickou akci, vše se děje v pozvolném vleku neodvratnosti antické tragédie. Zde hraje význam struktura každé věty a vládcem je tu atmosféra. Jde o vyvrcholení v duchu starých mýtů, v nichž nic nekončí a nic se nemění. Na samotnou čtenářskou katarzi a loučení se světem si tak musíme počkat do poslední knihy.

Neil Gaiman a další: Sandman 9 – Blahovolné

Nakladatelství: CREW, 2011
Překlad: Viktor Janiš
Hodnocení: 80 %

Mike Carey a další: Lucifer 3

Nakladatelství: Netopejr, 2011
Překlad: Štěpán Kopřiva
Hodnocení: 80 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Vojtěch Čepelák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!