Režisér Nvota na MFF představil Konfidenta s Mádlem v nové úloze | E15.cz

Režisér Nvota na MFF představil Konfidenta s Mádlem v nové úloze

Režisér Nvota na MFF představil Konfidenta s Mádlem v nové úloze
Jiří Mádl
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ještě před českou premiérou plánovanou na čtvrtek představil slovenský režisér Juraj Nvota v dějišti 47. Mezinárodního filmového festivalu svůj nový snímek Konfident. Do hlavní role obsadil Jiřího Mádla, který se tak patrně definitivně zbavil nálepky rafťáka a snowborďáka. V Konfidentovi hraje Mádl mladého radioamatéra, o kterého se zajímala komunistická Státní bezpečnost. Příběh vychází z poznatků archivovaných ve svazcích Ústavu paměti národa v Bratislavě.

Mádl řekl, že film Konfident považuje za nejlepší, které dosud natočil. Práce na něm trvala téměř půldruhého roku a byla velmi náročná, ale vyvážily to perfektní podmínky a také výborný autorský tým, uvedl. Podotkl, že si připadal jako pilot ve stáji formule 1, kdy se mimo natáčení všichni starají, aby byl co nejlépe připraven. „Pokud jde o příběh, tak s minulým režimem jsem neměl zkušenosti. Což však nevadilo, protože o jeho pozadí mnoho nevěděla ani hlavní postava,“ poznamenal Mádl.

Z toho, že ho stále řada lidí považuje za komediálního herce díky filmům Rafťáci a Snowborďáci problémy nemá. Podotkl, že pro filmaře tuhle nálepku už dávno ztratil a je obsazován do zcela odlišných rolí. Což vnímá i veřejnost znalá kinematografie.

Filmovému festivalu konkuroval fotbal, film nad ním ale zvítězil

„“ řekl Mádl.

Mádl není jen "šašo"

Režisér Nvota ČTK řekl, že má rád, když herci rostou a také když dostávají příležitosti, aby mohli růst. Zaškatulkování je podle něho herecká smrt. „po prvních setkáních s Jirkou Mádlem jsem poznal, že to není jen rafťák a snowborďák, ale přemýšlivý mladý člověk, který dokáže klást řadu otázek a je soustředěný na svou práci. Takže jsem kašlal na to, že pro řadu lidí byl dosud jen 'šašo'. A natáčení filmu jeho schopnosti potvrdilo,“ konstatoval Nvota.

V dramatickém snímku místy odlehčeném humorem hrají kromě Mádla také Michaela Majerníková, Ondřej Vetchý, Jan Budař a Arnošt Goldflam. Na Slovensku byl už film uveden do kin a podle distributorů se setkává s velkým zájmem. Hlavní hrdina Adam (Mádl) je radioamatér v bývalé zájmové organizaci Svazarm. Aby zachránil svou lásku Evu před represemi StB a umožnil jí vysokoškolské studium, stane se profesionálním agentem. Jeho prací je odposlouchávat lidi a shromažďovat na ně kompromitující materiály.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!