Pražský Svět knihy objevuje umění Saúdské Arábie i e-knihy

13.5.2011 7:43   |  

Co loni bylo pouhou popelkou a módním doplňkem, stalo se letos jednou z dominant právě probíhajícího knižního veletrhu Svět knihy. Řeč je o elektronických knihách, které se letos začínají prosazovat i u českých čtenářů. Důkazem toho je samostatný pavilon v rámci Světa knih, jehož 17. ročník od včerejška až do neděle hostí pražské Výstaviště.

Pavilon nabídne hned několik společností, které se e-knihami zabývají – buďto nabízejí fyzické či softwarové čtečky nebo se věnují prodeji elektronických knih. Paradoxně se v tomto pavilonu nepředstavuje projekt Ebux společností Euromedia Group a Wooky, který počátkem jara provedl jednu z prvních velkých prezentací elektronické knihy na našem trhu. Jejich očekávaná fyzická čtečka, která měla mít premiéru 1. června, se navíc údajně opozdí a na trh se dostane až v průběhu léta.

Druhou dominantou veletrhu je umění a kultura Saúdské Arábie, která je hlavním zahraničním hostem letošního ročníku. Tomu odpovídá velkolepá prezentace, jež zabírá velký prostor v centrálním sále Výstaviště.

Jinak je letošní ročník poznamenán dlouhodobými trendy. Celkově ubylo vystavovatelů (letos jich zde je 322 oproti 416 loni), klasické knihy (beletrie a non-fiction literatura) nadále přestávají vévodit; oproti předchozím letům také znatelně ubylo dětské literatury a knih s ezoterickou a duchovní tematikou. Naopak neknižním produktům se celkem daří a jejich podíl na celkové nabídce veletrhu nadále roste. Platí to především pro mapy, pohledy, hlavolamy nebo knihařskou techniku.

Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web