Pražská muzejní noc přilákala desetitisíce lidí

S velkým veřejnosti se dnes setkala Pražská muzejní noc, do jejíhož 9. ročníku se zapojilo 39 institucí, které zpřístupnily 65 objektů. Pohyb mezi nimi usnadnil dopravní podnik desítkou bezplatných autobusových linek. U většiny muzeí a galerií se tvořily fronty ještě před otevřením a ruch v nich neutichl ani před půlnocí. Vstup byl zdarma s výjimkou Vyšehradu a Staroměstské mostecké věže.

 ilustrační foto
9.6.2012 23:14   |  

Hlavním organizátorem akce je Národní muzeum. Během devíti let se z Prahy rozrostla do všech krajů a už tradičně jí vrcholí Festival muzejních nocí. Letos se do něj od poloviny května zapojilo 270 muzeí, galerií, občanských sdružení a dalších organizací ze 140 měst.

Nová budova NM i České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum, smíchovský Musaion s národopisnou expozicí a památník na Vítkově byly cílem stovek lidí. I tady byly pro děti připraveny kvízy a tvůrčí dílny, pro jejich rodiče přednášky a koncerty. Zvídaví žáci si mohli vyzkoušet principy fyzikálních jevů, na které ve škole nezbývá čas: třeba vyzrát nad detektorem lži. Jako začínající chemici se pokoušeli vydolovat energii třeba z citronu. I to umožňuje výstava Vynálezci a vynálezy v Nové budově NM.

Poštovní muzeum chtělo malým dárkem vzbudit zájem příštích filatelistů, příležitostná přepážka byla otevřena v historické tramvaji Muzea městské hromadné dopravy ve Střešovicích. Zástup čekajících před technickým muzeum na Letné se táhl až daleko za roh. Kromě dopravní haly na ně čekala řada exponátů i venku. Gastronomické specialisty nabízeli příchozím ve vedlejším zemědělském muzeu. Prohlídku zpestřilo vystoupení folklorního souboru Gaudeamus a ukázka stříhání ovcí mistra republiky Karla Švarce.

Milovníkům techniky i adrenalinu vyšlo vstříc Letecké muzeum Kbely, na jehož plochu seskočilo pět parašutistů a uctilo tak 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení využili vrtulníku Mi-17. Zájemci si mohli prohlédnout výstavu k výročí a na vlastní oči zblízka spatřit letoun Jas-39 Gripen a bitevník L-159 Alca. Ty pak za burácení motorů odletěly na domovskou základnu v Čáslavi.

čtk

Komentáře

Čtěte také

KLDR slaví 70. výročí strany, Kim je prý připraven na válku

KLDR slaví 70. výročí strany, Kim je prý připraven na válku aktualizováno

Severní Korea dnes oslavuje 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce (KSP) a při této příležitosti uspořádala mohutnou vojenskou přehlídku, podle BBC patrně největší v… více

Komerční prezentace
Mobilní web