Pražská muzejní noc přilákala desetitisíce lidí | E15.cz

Pražská muzejní noc přilákala desetitisíce lidí

Pražská muzejní noc přilákala desetitisíce lidí
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

S velkým veřejnosti se dnes setkala Pražská muzejní noc, do jejíhož 9. ročníku se zapojilo 39 institucí, které zpřístupnily 65 objektů. Pohyb mezi nimi usnadnil dopravní podnik desítkou bezplatných autobusových linek. U většiny muzeí a galerií se tvořily fronty ještě před otevřením a ruch v nich neutichl ani před půlnocí. Vstup byl zdarma s výjimkou Vyšehradu a Staroměstské mostecké věže.

Hlavním organizátorem akce je Národní muzeum. Během devíti let se z Prahy rozrostla do všech krajů a už tradičně jí vrcholí Festival muzejních nocí. Letos se do něj od poloviny května zapojilo 270 muzeí, galerií, občanských sdružení a dalších organizací ze 140 měst.

Nová budova NM i České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum, smíchovský Musaion s národopisnou expozicí a památník na Vítkově byly cílem stovek lidí. I tady byly pro děti připraveny kvízy a tvůrčí dílny, pro jejich rodiče přednášky a koncerty. Zvídaví žáci si mohli vyzkoušet principy fyzikálních jevů, na které ve škole nezbývá čas: třeba vyzrát nad detektorem lži. Jako začínající chemici se pokoušeli vydolovat energii třeba z citronu. I to umožňuje výstava Vynálezci a vynálezy v Nové budově NM.

Poštovní muzeum chtělo malým dárkem vzbudit zájem příštích filatelistů, příležitostná přepážka byla otevřena v historické tramvaji Muzea městské hromadné dopravy ve Střešovicích. Zástup čekajících před technickým muzeum na Letné se táhl až daleko za roh. Kromě dopravní haly na ně čekala řada exponátů i venku. Gastronomické specialisty nabízeli příchozím ve vedlejším zemědělském muzeu. Prohlídku zpestřilo vystoupení folklorního souboru Gaudeamus a ukázka stříhání ovcí mistra republiky Karla Švarce.

Milovníkům techniky i adrenalinu vyšlo vstříc Letecké muzeum Kbely, na jehož plochu seskočilo pět parašutistů a uctilo tak 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení využili vrtulníku Mi-17. Zájemci si mohli prohlédnout výstavu k výročí a na vlastní oči zblízka spatřit letoun Jas-39 Gripen a bitevník L-159 Alca. Ty pak za burácení motorů odletěly na domovskou základnu v Čáslavi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!