Pixarovská autíčka bez potřebné magie

27.7.2011 7:24   |  

Kouzelníci z legendárního animačního studia Pixar poprvé zklamali. Ne, že by jejich letošní kandidát na Oskara pro nejlepší animovaný film, Auta 2, nebyl profesionálně odvedenou prací. Naopak. Animace vypadá opět lépe než u loňského Toy Story 3: Příběhu hraček a další návštěva světa, jemuž vládnou polidštěná auta, je celkem solidní. Ale ve srovnání s nejlepšími výkony pixarovských tvůrců Auta 2 vypadají, jako by John Lasseter a spol. jeli „na půl plynu“.

Od doby, co se diváci s obyvateli Kardanové Lhoty seznámili, uplynulo pár let. Blesk McQueen se stal nejrespektovanějším závodním autem světa a domů se vrací jen občas. A pak je to stejné jako za starých dobrých časů, kdy s rezavějící odtahovkou Burákem jen tak třeští pro radost. Doba se ale změnila i jinak.

Přicházejí nová paliva, která mají vytlačit neekologický benzin. Jedno z nejbohatších aut světa a zároveň propagátor šetrné energie proto uspořádá světovou grand prix na podporu nového pohonu. Akci se ale snaží sabotovat neznámí gangsteři. A zatímco se Blesk McQueen dostává do smrtelných nebezpečí, Burák se připlete k mezinárodní tajné službě, snažící se zachránit svět od zla.


Čtěte také: Fimfárum si hraje na pixarovku, ale moc mu to nesluší


Zatímco doposud se pixarovským snímkům skvěle dařilo cílit své snímky, tentokrát v tom selhávají. Většina mainstreamových animáků má problém s rozkročením mezi dětským a dospělým publikem, Pixar to zvládal. Mladým dával pestrobarevnost, gagy, atraktivní akční sekvence, dospělým zprostředkovával hlubší myšlenky (WALL-E) či emoce jako nostalgie (Toy Story 3). Auta 2 jsou v tomto ohledu zcela bezradná. Zápletka je až urážlivě jednoduchá, ale hrátky s mixem špionského a dětského filmu celkem komplikované. Dialogy jsou zatížené složitými výrazy (technologický žargon, parodizování běžného lidského jazyka auty), ale zase jejich obsah je extrémně jednoduchý. A takto můžeme pokračovat takřka u každé jednotlivosti, z nichž jsou druhá Auta smontována.

V důsledku toho jsou Auta 2 jednoznačně nejhorším snímkem studia Pixar. Na druhé straně ve srovnání s tradiční konkurencí je to stále solidní standard, který především dětské publikum nejspíš docení.

Auta 2

(animovaný, USA, 110 minut)
Režie: John Lasseter, Brad Lewis
Mluví (v českém znění): Richard Krajčo, Petr Novotný
Premiéra: 28. července
Hodnocení: 60 %

Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web