Pantáta Hitler má buchty rád

15.12.2009 12:51   |  

Divadlo v Dlouhé oslavilo 80 let divadelní činnosti v budově, která se za první republiky proslavila jako Velká opereta. Je tedy stylové, že premiéra nazvaná U Hitlerů v kuchyni je proložena operetními písněmi.

Arnošt Goldflam, nejhranější současný český dramatik, napsal obrazy ze soukromého života Adolfa Hitlera pro brněnské HaDivadlo. Avšak v Divadle v Dlouhé v inscenaci Jana Borny si v nich poprvé také zahrál, a to přímo sám sebe: autora a vypravěče oplývajícího vtipnými historkami. Jeho univerzálně použitelná, roztomilá pábitelská figurka je však tentokrát spíše ke škodě, protože má retardující účinek.

Hra je rozdělena na několik nesouvisejících epizod přibližujících osobu Adolfa Hitlera jako průměrného člověka. Pestrobarevnosti pohledů na historického antihrdinu přispívá také nápad, že jej v každém z obrazů hraje jiný interpret.

Prolog zastihuje mladého Hitlera na brněnském nádraží, kde ubíjí volný čas při přestupování a při té příležitosti se zde setkává s mladým Stalinem. Výstup je vtipně vypointován, protože až posléze zjišťujeme totožnost vcelku sympatických mudrujících mladíků plných ideálů. Tuto rovinu usměvavého začínajícího malíře, filozofa a vegetariána zahrál Pavel Tesař. Příběh pokračuje obrazem poobědové idyly nad porcováním bábovky. Našeho hrdinu, tentokrát jako pantátu v županu, hraje Miroslav Hanuš. Jeho Hitler je trochu nešika, sexuálně zakomplexovaný a buchtožrout.

V další scéně Jan Vondráček (na snímku) rozvinul Hitlerovu narcistickou představu sebe sama jako talentovaného herce a vyhrotil svůj výkon do nejukrutnější herecké křeče. Zřejmě nejsilnější dojem zanechá Hitler v podání Magdaleny Zimové, která opět prokázala, že i na menším prostoru umí vytvořit nezapomenutelnou kreaci. Její Hitler na pokraji prohrané války je stíhán stihomamem a šílenými nápady.
Nejnovější inscenace Jana Borny pobaví, přináší několik silných okamžiků a hereckých výkonů.

Arnošt Goldflam: U Hitlerů v kuchyni

Režie: Jan Borna
Hrají : Pavel Tesař, Miroslav Hanuš, Jan Vondráček, Magdalena Zimová
Premiéra: 4. prosince
Hodnocení: 60 %

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Markéta Dolníčková

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web