Nošovice oproti Českému snu i míru ztrácejí

18.2.2011 10:04   |  

Po dvou úspěšných dokumentech Český sen a Český mír se autorská dvojice Vít Klusák a Filip Remunda pustila do vlastních autorských projektů. Prvním z nich je Klusákův snímek o megalomanském projektu automobilky Hyundai nazvaný Pro dobro světa a Nošovic, u nějž Remunda figuruje „jen“ jako producent. Pro dobro snímku to však příliš nebylo. Nošovice totiž dokazují, že dvojice je nejsilnější pohromadě, nikoli zvlášť.

Zatímco jejich společná díla skvěle poodhalovala zmatenou podstatu současného člověka, jež se ukazovala především ve vypjatých momentech, Klusákova samostatná tvorba je mnohem více angažovaná. Svůj naturel projevil už jako kameraman solidního Auto*matu a ještě výrazněji v Nošovicích. Již „zápletka“ vyznívá jinak než v Českém snu i míru. Je postavena na střetu obyčejných lidí a všemocného molochu symbolizovaném automobilkou Hyundai.

Zatímco obyčejnost pak je vynášena do nebes, světový koncern je spojován s bezohledností a nelidskostí. Překvapivě to však není právě tento snad až příliš jednoduchý (a zjednodušený) a stereotypní přístup, kvůli němuž Nošovice prohrávají s mírem a snem. Snížení kvality má na svědomí především výrazná nevyváženost celku. Na jedné straně Nošovice nabídnou pár mistrovských momentů a scén, jimž dominuje především poukázání na nesmyslné a absurdní důsledky existence nošovické továrny. Na straně druhé pak lehce tupé a naivní rozhovory s některými dělníky.

Český mír na povrchové rovině ukazoval takřka totéž, ale vyznění celku bylo zcela odlišné – mnohem komplexnější, hlubší, a proto důležitější. Jediné, co si divák z Nošovic odnese, jsou silně ideologicky zanesené názory na Hyundai a moravský venkov. Kde Český mír demytizoval a nabourával vžité představy, tam Nošovice podobné mýty posiluje. A snad právě z toho pramení i smutná skutečnost, že Nošovice příliš nefungují ani jako film – každá další scéna jen dál posiluje, co již padlo na začátku filmu.

Problematická ideologická stránka však nemůže zastřít fakt, že Vše pro dobro světa a Nošovice uspěje v jedné důležité disciplíně – v zábavnosti. Absurdních, bizarních a jinak směšných momentů nabídne nespočet, ten snad vůbec nejlepší až po závěrečných titulkách v podobě parodie na náborové video Hyundaie. Celkově tedy solidní průměr.

Vše pro dobro světa a Nošovic

(dokumentární, Česká republika, 82 minut)
Režie: Vít Klusák
Premiéra: 17. února
Hodnocení: 60 %

Autor: Stanislav Šulc

Komentáře

Čtěte také

Předvolební kampaň jede naostro, přidaly se do ní ČSSD a KDU-ČSL

Předvolební kampaň jede naostro, přidaly se do ní ČSSD a KDU-ČSL

Horká fáze předvolební kampaně vládních stran začala. Socialisté a lidovci ji odstartovali včera v Plzni a v Praze, ANO ji představí v pátek v Ostravě. Partaje za krajské volby… více

Mobilní web